Lekcje wychowania fizycznego kojarzą się z ruchem, zabawą, śmiechem, sprawnością, zmęczeniem, wysiłkiem, radością – to widać na zewnątrz – ale to przecież nie wszystko. Aktywność fizyczna w dobrze zorganizowanej lekcji nie tylko służy rozwojowi potencjału sprawności i wydolności fizycznej, nie tylko rozwija zdrowie, ale jest też znaczącym narzędziem kształtującym ważne cechy osobowości i umiejętności życiowe wpływające na wyższą jakość życia.

O pomyślnym życiu decyduje nie tylko umiejętność pisania, czytania czy liczenia. Na sukcesy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej poza poziomem wykształcenia, (twardymi kompetencjami), niebagatelną rolę odgrywają: umiejętności komunikacji, radzenia sobie z emocjami, współpracy i współdziałania, po prostu umiejętności psychospołeczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) umiejętności życiowe, to zdolności umożliwiające człowiekowi pozytywne zachowania przystosowawcze, które pozwalają efektywnie radzić sobie z różnymi zadaniami i wyzwaniami każdego dnia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 8  Strona 9  Strona 10  Strona 11

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Czy zdarzyło się wam być świadkami meczu lub innego wydarzenia sportowego, gdy w kluczowym momencie faworyt nagle przestaje być tak skuteczny jak zwykle i w konsekwencji przegrywa rywalizację? Podłoże tego zjawiska leży w ludzkiej psychice, która może negatywnie oddziaływać na zamierzone działania ruchowe.

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!