Mitem jest twierdzenie, że lekcje wychowania fizycznego rozwijają tylko sprawność ciała. Przyczyniają się bowiem również do rozwoju zdolności umysłowych. Każdy, nawet najprostszy ruch ma swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym i wymaga szybkiego, skoordynowanego działania wielu jego elementów. Trenowanie mięśni jest zatem trenowaniem także układu nerwowego.

Na zajęciach wychowania fizycznego nie trenujemy wyłącznie ciała. Nauczyciel przekazuje informacje, które wzbogacają wiedzę. Przez różnorodne środki dydaktyczno–wychowawcze wprowadza w świat utylitarnych wartości kultury fizycznej i zdrowotnej. Kształtuje osobowość, postawy prozdrowotne i prospołeczne.

Człowiek jest psychofizyczną jednością i funkcjonuje w sposób wysoce zintegrowany – nie można oddzielić ciała od umysłu. Każdej działalności sportowej towarzyszą procesy intelektualne i emocjonalne. Grając w piłkę, intensywnie myślimy nad strategią i taktyką, podejmujemy wiele decyzji i na bieżąco analizujemy ich skutki w ułamku sekundy. Na sportowych arenach nie rywalizują ze sobą doskonale sprawne ciała (mięśnie i kości), tylko ludzie, którzy myślą i przeżywają.

Aktywność drogą do sprawności intelektualnej

Aktywność jest determinantą sprawności. Aby być sprawnym fizycznie, trzeba podejmować wzmożoną aktywność fizyczną – podobnie jest ze sprawnością intelektualną, ponieważ nasz mózg, aby się rozwijać, też potrzebuje intensywnego bodźcowania. Wiadomo, że nieaktywny narząd ulega procesom uwsteczniania. Mózg to jedna z wielu biologicznych struktur organizmu i – podobnie jak serce, mięśnie czy inne części ciała – niepobudzany do pracy obniża swoje możliwości, swoją sprawność.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 8  Strona 9  Strona 10  Strona 11

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Człowiek jest stworzony do ruchu. Możemy odczuć to na własnej skórze, gdy po kilku godzinach siedzenia przy biurku zaczynają pojawiać się bóle w karku czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a nasz umysł nie jest już tak efektywny, nieco zwalnia i odczuwamy zmęczenie. Hasło „aktywny wypoczynek” wywołuje jednak pewną konsternację, bo wypoczynek kojarzy się z sielanką i beztroskim „nicnierobieniem”. Warto wiedzieć, że zaserwowanie sobie porcji specyficznego ruchu może kojąco wpływać zarówno na ciało, jak...

TrainerPRO to nowy na rynku projekt autorstwa Marcina Gabora, który opiera się na współpracy z trenerami oraz klubami piłkarskimi – od ekstraklasy po IV ligę. Jednym z głównych zadań agencji analityczno-doradczej jest dopasowanie charakterystyki szkoleniowców do kryteriów wyznaczonych przez klub poszukujący nowego szefa sztabu trenerskiego.