Sport szkolny to ważny element w rozwoju fizycznym, o dużym potencjale wychowawczym. Jego zadaniem jest przygotowanie do dorosłego życia w świecie, którego tak naprawdę nie znamy ponieważ trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało życie ludzi na przykład za 20 lat. Cywilizacyjny postęp zmienia styl naszego życia i naszej pracy, a także model wypoczynku.

Zaawansowane technologie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, minimalizując pracę mięśni. To permanentne rozleniwianie człowieka, który eliminuje wysiłek fizyczny (a także intelektualny) ze swojego życia, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Jesteśmy przecież istotami biologicznymi i mamy potrzeby, które zakodowała nam natura. Z fizjologicznego punktu widzenia organizm po prostu potrzebuje ruchu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w okresie szkolnym, aby prawidłowo się rozwijać, powinny przeznaczać na aktywność fizyczną co najmniej 60 minut dziennie. Wiele strategii upowszechniania aktywności fizycznej zakłada rywalizację, która ma uatrakcyjniać, ubarwiać zajęcia emocjami, a tym samym motywować do systematycznego uczestnictwa. Jednak rywalizacja ma dwa oblicza – może przynosić radość, ale też być źródłem negatywnych emocji: złości, gniewu czy płaczu.

Pod presją sukcesów

Rośnie tempo życia, rosną wymagania dotyczące na przykład potrzeb materialnych. Aby zaspokoić wszystkie swoje pragnienia i poczuć się szczęśliwym choćby na chwilę, człowiek musi pracować coraz więcej i bardziej efektywnie. Konkurencyjność to termin modny i znany niemal wszystkim, to charakterystyczna cecha naszych czasów, ponieważ istnieje i zwiększa swoje znaczenie w każdej dziedzinie życia. Dzisiaj każdy musi być konkurencyjny i rozwijać umiejętności skutecznego konkurowania. Wszechobecna rywalizacja towarzyszy nam na co dzień i dotyczy nie tylko pracy – jako formy przetrwania. Człowiek ma bowiem potrzebę rywalizacji, związaną z demonstrowaniem swojego statusu społecznego i materialnego standardu życia. Rywalizacja przenika codzienne życie również w przestrzeni czasu wolnego. Niektórzy rywalizują w sportowym bądź innym hobby, w ten sposób rozładowując stres. Rywalizacja może więc służyć człowiekowi w jego psychicznym odreagowaniu, może być odskocznią od problemów, pomóc zachować równowagę psychiczną. Nie sposób zatem żyć bez rywalizacji.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 8  Strona 9  Strona 10  Strona 11

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Inicjatorzy akcji zdrowotnych wywodzą się z różnych branż. Edukacja w dziedzinie zdrowego żywienia, zdrowotnych aspektów aktywności fizycznej, ekologii i bezpieczeństwa jest nie tylko domeną wyspecjalizowanych fundacji i stowarzyszeń, ale coraz częściej również przedsiębiorców – w ramach działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu – oraz małych oddolnych inicjatyw.

W dzisiejszych czasach honor, dane słowo czy obietnica wydają się mało istotne… a przynajmniej nie tak ważne, jak kiedyś. Poleganie na kimś staje się zatem trudniejsze, dlatego też coraz częściej na pytanie: „Nie ufasz mi?”, odpowiadam: „Ufam tylko sobie”. Do czego zmierzam? Do tego, że aby być honorowym i dotrzymywać danego słowa, trzeba mieć pewien kodeks czy zbiór zasad, które jasno precyzują nasze poczynania i pozwalają odróżnić dobro od zła…