W świecie sportu jest wiele sławnych sportowych rodzeństw (siostry Williams, bracia Kliczko, siostry Radwańskie), rodzinne powiązania trener-zawodnik (Paul Ince trenujący syna Toma w Blackpool; Peter – ojciec i trener Steffi Graf) lub przypadki, gdy jabłka padają niedaleko od jabłoni, czyli dzieci idą w ślady rodziców (na przykład Kevin, syn Laurenta Tillie byłego siatkarza, obecnie trenera męskiej francuskiej reprezentacji). Co dla młodego człowieka oznacza, że jego rodzic jest utytułowanym sportowcem?

Psychologowie pracujący w sporcie edukują rodziców sportowców, jak efektywnie mogą wspomagać rozwój swojego dziecka: jak komunikować się z pociechą, jak udzielać informacji zwrotnej, jak kształtować umiejętności dziecka, udzielać mu wsparcia oraz motywować oraz w jaki sposób współpracować z trenerem, aby nie wchodzić w jego kompetencje. Postawa rodziców wobec wszystkich aspektów aktywności ich pociechy jest ważnym elementem kształtowania się młodego zawodnika. Niektórzy dorośli mogą nie rozumieć, że ich dziecko wybiera trening zamiast wycieczki szkolnej (na wiosnę tego roku usłyszałam w autobusie rozmowę dwóch matek, które były rozczarowane, że ich synowie sami chcą odstawać od kolegów z klasy). Jednak są rodzice, którzy sami na własnej skórze doświadczyli wagi tego rodzaju wyborów i tego, co się z nimi wiąże.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W kontekście obserwowanego na całym świecie kryzysu szkolnego wychowania fizycznego, należy zauważyć, że w Polsce wcale nie jest z tym najgorzej. Jesteśmy liderami w Europie, jeżeli chodzi o obowiązkowy godzinowy wymiar lekcji wychowania fizycznego w tygodniu. Ale czy tak będzie zawsze?

Widoczność sześciopaku to bardzo pożądana cecha. W dużym stopniu świadczy o naszej aktualnej formie, szczególnie w odniesieniu do zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Nie każdy jednak wie, czym charakteryzuje się skuteczny trening mięśni brzucha i jak go wykonywać. Jak często i jak intensywnie należy stymulować ten rejon? Od czego tak naprawdę zależy wygląd mięśni brzucha? Przedstawiamy prawdę i rozprawiamy się z mitami.