Talent jest przeceniany. To nie tylko tytuł jednej z książek dostępnych na polskim rynku wydawniczym, ale również najczęściej powielany mit na temat sukcesu. Ludzie chcą wierzyć, że dzięki ciężkiej i mądrej pracy każdy jest w stanie osiągnąć sukces. Koncepcja świadomego treningu przedstawiona przez jednego z bardziej znanych psychologów – Andersa Ericssona, w której udowadnia on, że wystarczy „tylko” 10 tysięcy godzin treningu, aby osiągnąć perfekcję w każdej dziedzinie, powtarzana jest jak mantra na większości...

Przeglądając memy motywacyjne w mediach społecznościowych i czytając cytaty motywacyjne znanych sportowców, słyszymy wyłącznie o tym, że aby osiągnąć sukces, nie wolno się poddawać, a po każdym upadku trzeba wstać. Chcemy wierzyć, że strategia „krew, pot i łzy” jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu.

Jest w tym jednak poważna pułapka. Większość z tych cytatów po prostu odpowiada na potrzeby populizmu. Bo niby jak zdobyć uznanie, mówiąc: „sukces osiągnąłem łatwo – po prostu jestem do tego stworzony”. Czy jeszcze gorzej: „na treningach miałem uśmiech na ustach i każde ćwiczenie wychodziło mi z łatwością”. Z drugiej strony kluczem do długofalowego sukcesu w sporcie jest zabawa, przyjemność oraz pozytywne wzmocnienia. To wszystko oznacza, że warto jednak przestać wierzyć w mit sukcesu osiąganego w bólach, cierpieniu, ciągłej walce i zacząć szukać tych, którym sukces przychodzi z łatwością.

I to jest podstawowa rola trenera – zanim zajmiemy się szlifowaniem diamentu, należy go znaleźć. Pierwszym krokiem do pracy z zawodnikami jest podstawowa zasada – każdy ma jakiś talent, pewne predyspozycje. Jednak nie każdy ma talent do tego samego – do tej samej dyscypliny i do tego samego sportu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 79  Strona 80  Strona 81  Strona 82

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sport szkolny to ważny element w rozwoju fizycznym, o dużym potencjale wychowawczym. Jego zadaniem jest przygotowanie do dorosłego życia w świecie, którego tak naprawdę nie znamy ponieważ trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało życie ludzi na przykład za 20 lat. Cywilizacyjny postęp zmienia styl naszego życia i naszej pracy, a także model wypoczynku.

Inicjatorzy akcji zdrowotnych wywodzą się z różnych branż. Edukacja w dziedzinie zdrowego żywienia, zdrowotnych aspektów aktywności fizycznej, ekologii i bezpieczeństwa jest nie tylko domeną wyspecjalizowanych fundacji i stowarzyszeń, ale coraz częściej również przedsiębiorców – w ramach działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu – oraz małych oddolnych inicjatyw.