Stypendium sportowe to jedna z niewielu dróg umożliwiających polskim sportowcom wyjazd na studia do USA. Celem tego artykułu jest przybliżenie procesu ubiegania się o taki grant. Na początku warto zaznaczyć, że proces ten jest dość monotonny, a formalizacja wszystkich wymaganych dokumentów – czasochłonna.

Kolejną przeszkodą może być fakt, iż w USA są trzy dywizje sportowe, a każdą z nich obowiązują inne przepisy, które muszą być przestrzegane przez przyszłych studentów. Do tego wszystkiego dochodzą wymagania narzucone przez NCAA – najważniejszą formalną instytucję, która reguluje i koordynuje wszystkie uczelnie posiadające jakikolwiek program sportowy, niezależenie od dywizji sportowej. Zatem osoba starająca się o stypendium na własną rękę nie ma przed sobą łatwego zadania. Bardzo łatwo jest się zgubić w gąszczu wymaganych dokumentów i przepisów. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe do wykonania, jak dotąd wielu sportowców było w stanie samemu zorganizować sobie wyjazd do USA. Poniżej przedstawiony zarys procesu uzyskania stypendium ma być swego rodzaju mapą, która ma pomóc polskim sportowcom w realizacji marzeń, a takim właśnie marzeniem jest dla wielu wyjazd do USA.

JAK ZACZĄĆ

Przede wszystkim należy nawiązać kontakt z jak największą liczbą interesujących nas uczelni. Najlepiej stworzyć tekst wzorcowego e-maila, który później można będzie rozsyłać do odpowiednich szkół. Wiadomość ta powinna zawierać podstawowe informacje na nasz temat (kim jesteśmy i dlaczego dana uczelnia jest dla nas interesująca) oraz zarys osiągnięć sportowych (to one uprawniają nas do uzyskania stypendium sportowego). W zależności od dyscypliny sportu, sposób weryfikacji wyników przez trenerów w USA może być prosty lub też bardziej skomplikowany. W przypadku pływania nie ma większych komplikacji, ponieważ wynik uzyskany na basenie w Polsce jest równoznaczny z wynikiem uzyskanym w USA. Zawodnik, który uzyskał wynik 53 sekund na 100 metrów stylem dowolnym (basen 50-metrowy), daje trenerowi konkretne informacje na temat swoich umiejętności sportowych. Teraz wystarczy, że trener zweryfikuje wynik, sprawdzając stronę internetową odpowiednich zawodów, i potwierdzi prawdziwość wyniku. Niestety, problem weryfikacji talentu sportowego rodzi więcej komplikacji przy innych dyscyplinach (np. w koszykówce). Być może zawodnik uzyskiwał 20 punktów na mecz, ale grając przeciwko słabej konkurencji. Dlatego trenerzy mogą poprosić o krótki film wideo, który pozwoli na dokładniejszą ocenę zdolności sportowych zawodnika.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W 2011 roku w czasopiśmie „Journal of Applied Physiology” ukazał się artykuł autorstwa Joynera i wsp., poświęcony rozważaniom nad możliwością „złamania” bariery 2 godzin w biegu maratońskim.

Pulsometr (inaczej nazywany sport testerem lub monitorem pracy serca) jest znany już ponad 30 lat. W Polsce swoją popularność zyskał dzięki Robertowi Korzeniowskiemu, który przez wiele lat podczas treningów monitorował swoją pracę serca. Jak więc używać tych urządzeń? Czy warto zainwestować w pulsometr?