Z racji tego, że spędziłem dość długi czas na antypodach udało mi się poznać (przynajmniej w części) ogólny system sportu zawodowego i rekreacyjnego Australii, w tym planowania treningu i szkolenia dzieci i młodzieży. Oto kilka kluczowych kwestii pozwalających określić, co Australijczycy robią inaczej od nas, a z czym postępują podobnie. Trzeba przyznać, że mają tam wiele nieznanych nam rozwiązań.

Australia jest krajem wysoko rozwiniętym. Tak zwany wskaźnik rozwoju społecznego (uwzględniający jakość życia, opiekę zdrowotną, przeciętną długość życia, poziom wykształcenia, swobodę działalności ekonomicznej, wolność osobistą i prawa polityczne) jest tam bardzo wysoki i według ostatnich danych Australia znajduje się na drugim miejscu na świecie (za Norwegią). M. in. z tego powodu budżet przeznaczany na sport jest tam nieporównywalnie większy niż u nas, a sportowcy mają tam jak w raju. Będąc w Australii, miałem okazję rozmawiać z jednym z byłych pracowników komisji ds. sportu przy tamtejszej Izbie Reprezentantów. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie Australijczycy zdobyli 35 medali, zajmując 10. miejsce w klasyfikacji medalowej. Jednak rząd i media uznały ten wynik za wielką porażkę, bo to najsłabszy występ od Barcelony w 1992 r.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15  Strona 16

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W każdej dziedzinie edukacji chodzi o przekaz wiedzy i określonych wartości. W edukacji fizycznej nie jest inaczej, choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka. Uczestnicząc w zajęciach ruchowych, uczeń pozyskuje mnóstwo informacji. Ich źródłem są sytuacje, w których uczestniczy i oczywiście osoba nauczyciela. Idealna lekcja wychowania fizycznego to taka, z której uczeń wychodzi spocony (fizycznie zmęczony), ale i z nową porcją wiedzy w głowie.

Najnowsze wydania magazynów „Wychowanie Fizyczne w szkole” i „Edukacja Zdrowotna” to pełen pakiet praktycznych porad, scenariuszy lekcji, narzędzi dla nauczycieli WF, trenerów oraz pedagogów zajmujących się promocją zdrowotną. www.wychowanie-fizyczne.pl www.edukacjazdrowotna.pl