Bieganie z pulsometrem może być motorem napędowym naszej chęci wyjścia na trening, demotywującym czynnikiem obniżającym chęć podejmowania regularnego treningu lub pełnić funkcję zdrowego rozsądku, który – omamiony napływającymi endorfinami – ignoruje sygnały organizmu o rosnącym zmęczeniu. Mądrze wykorzystany pomoże zrzucić zbędny balast, a także – co stanowi pewien paradoks – zatrzyma zapędy sprinterskie, dzięki czemu trenujący zacznie biegać szybciej.

Sporttester, pulsometr, monitor pracy serca – to różne nazwy tego samego urządzenia. Najczęściej jest to zegarek mierzący tętno osoby, która z nim biega. Z reguły używa się go razem z opaską zakładaną na klatkę piersiową, choć zdarzają się i takie z wbudowanym czujnikiem, zintegrowanym z paskiem do mocowania wokół nadgarstka. Opcja tandemowa – osobno zegarek i osobno pasek na klatkę piersiową – to na pewno lepsze i bardziej precyzyjne narzędzie.

Możliwości monitora pracy serca

Dosyć często pulsometry potrafią więcej niż potrzeba nam na co dzień. Nie jest to wprawdzie powód do frustracji, ale warto zwrócić na to uwagę, sugerując się zakresem funkcjonalności przy wyborze pulsometru. Za ceną idą coraz większe możliwości, rzadko jednak cena sprzętu w jakiś sposób warunkuje dokładność pomiarów. Zarówno w tańszych, jak i w tych drogich urządzeniach (tego samego producenta) używana jest ta sama technologia pomiaru, dopłacamy natomiast za dodatki. Cena najczęściej jest wypadkową tego, w co został uzbrojony dany zegarek. Warto zatem poznać te niezbędne, i te rzadko wykorzystywane funkcje.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Serce sportowca wytrzymałościowego różni się od serca osoby nie ćwiczącej – przede wszystkim rozmiarem. Serce sportowca jest nieco większe z powodu większej pojemności lewej komory. Przez wiele lat uważane to było za niezdrowe, ponieważ taki rozmiar graniczył z patologią. Dzisiaj kardiolodzy odróżniają patologicznie powiększone serca od serc sportowców. Zdają sobie także sprawę, że u tych ostatnich nie jest to objaw choroby, a wręcz przeciwnie.

W przypadającym po zakończeniu sezonu okresie roztrenowania następuje zmniejszenie bądź też całkowita redukcja obciążeń treningowych, przyczyniająca się do obniżenia wydolności fizycznej zawodników. Okres roztrenowania może być krótki bądź długi – w zależności od przerwy w treningach. Krótkotrwały dotyczy okresu poniżej 4 tygodni, natomiast długotrwały – dłuższego.