Czas trwania konkurencji pływackich jest stosunkowo krótki (dla dystansów od 50 m do 400 m wynosi od kilkudziesięciu sekund do kilku minut) w porównaniu z ilością czasu spędzanego przez zawodników na treningach. Większość realizowanych zadań treningowych wykonywanych jest zwykle z intensywnością umiarkowaną w stosunku do wysokich intensywności podczas zawodów pływackich.

Z kilku dostępnych doniesień naukowych wynika, że nadmierne zwiększanie objętości treningowej powyżej pewnego poziomu nie prowadzi do dalszej poprawy wyników sportowych. Jednakże zastosowanie najkorzystniejszych proporcji między intensywnością a objętością treningową nie zostało w pełni wyjaśnione, zwłaszcza w odniesieniu do treningu młodych pływaków.

Optymalizacja struktury czasowej treningu ma szczególne znaczenie w grupach młodych pływaków – ze względu na obowiązki szkolne i inne zajęcia pozalekcyjne dzieci i młodzieży.

Autorzy omawianego badania postanowili porównać efekty dwóch odmiennych form treningu: interwałowego o wysokiej intensywności (high-intensity interval training – HIIT) oraz treningu o dużej objętości i niższej intensywności (high-volume training – HVT).

Młodzi pływacy (w wieku około 10 lat) zostali podzieleni na dwie grupy, z których każda realizowała określony 5-tygodniowy cykl treningowy (HIIT lub HVT). Średnia tygodniowa objętość treningowa wynosiła 5,5 km (HIIT) i 12 km (HVT), natomiast średni czas trwania głównej części treningu to 30 minut (HIIT) i 60 minut (HVT).

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zagadnienie relacji międzyludzkich w sporcie (zwłaszcza między trenerem a zawodnikiem) od dawna interesowało psychologów sportu. Analizowano jednak głównie ich wpływ na wyniki osiągane przez zawodników. Kolejne badania ujawniły ich oddziaływanie także na poziom satysfakcji i u zawodników, i u trenerów.

Niektórzy szkoleniowcy osobiście angażują się w promowanie swoich zawodników. Należy do nich John Cohen, główny trener baseballowej drużyny the Diamond Dogs, reprezentującej stanowy Uniwersytet Missisipi.