W kontekście obserwowanego na całym świecie kryzysu szkolnego wychowania fizycznego, należy zauważyć, że w Polsce wcale nie jest z tym najgorzej. Jesteśmy liderami w Europie, jeżeli chodzi o obowiązkowy godzinowy wymiar lekcji wychowania fizycznego w tygodniu. Ale czy tak będzie zawsze?

Obecnie wychowanie fizyczne nie cieszy się wielkim uznaniem społecznym. Niekoniecznie pozytywną atmosferę co jakiś czas podgrzewają media, które wskazują przypadki niekompetencji nauczycielskich, komentują z przekąsem badania NIK – o wysokim poziomie niechęci uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach ruchowych, absencji uczniów, zwolnieniach lekarskich itp. Z najnowszych badań prof. B. Woynarowskiej wynika, że dla około 20-40% uczniów liczba lekcji wychowania fizycznego, w których uczestniczyli, jest znacznie mniejsza od zaplanowanej przez ustawodawcę. Powyższa sytuacja uniemożliwia pełną realizację celów zapisanych w podstawie programowej.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 8  Strona 9  Strona 10  Strona 11

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W świecie sportu jest wiele sławnych sportowych rodzeństw (siostry Williams, bracia Kliczko, siostry Radwańskie), rodzinne powiązania trener-zawodnik (Paul Ince trenujący syna Toma w Blackpool; Peter – ojciec i trener Steffi Graf) lub przypadki, gdy jabłka padają niedaleko od jabłoni, czyli dzieci idą w ślady rodziców (na przykład Kevin, syn Laurenta Tillie byłego siatkarza, obecnie trenera męskiej francuskiej reprezentacji). Co dla młodego człowieka oznacza, że jego rodzic jest utytułowanym sportowcem?

Widoczność sześciopaku to bardzo pożądana cecha. W dużym stopniu świadczy o naszej aktualnej formie, szczególnie w odniesieniu do zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Nie każdy jednak wie, czym charakteryzuje się skuteczny trening mięśni brzucha i jak go wykonywać. Jak często i jak intensywnie należy stymulować ten rejon? Od czego tak naprawdę zależy wygląd mięśni brzucha? Przedstawiamy prawdę i rozprawiamy się z mitami.