Choć od zakończenia odbywającego się w Rosji turnieju minęło już trochę czasu, w zaciszach wielu narodowych federacji wciąż odbywa się analiza przyczyn niepowodzeń. Turnieje tego typu mają to do siebie, że ich struktura zostawia miejsce na sukces nielicznych i porażki wielu. Największymi przegranymi są zazwyczaj trenerzy. Czy będziemy potrafili wyciągnąć konstruktywne wnioski z popełnionych błędów, czy nadal będziemy się budzić co rano, aby powielać te same pomyłki w naszym szkoleniowym Dniu Świstaka?

Kiedy piszę dalej o konkretnych błędach, nie zamierzam przywoływać żadnych nazwisk ani piętnować nikogo z imienia. Wszystkie z omawianych problemów dotyczyły więcej niż jednego selekcjonera prowadzącego narodowe reprezentacje na mundialu. Nie osoba jest więc przeszkodą, a przyjęty i popularny model zachowania. Skuteczna krytyka ma zresztą zmieniać świat przyszłości, nie celebrować rozdrapywanie starych ran. Piszę też do świadomego czytelnika – do trenerek i trenerów, którzy dziś jeszcze nie prowadzą reprezentacji, ale którzy być może marzą o tym, aby pewnego dnia zająć najgorętsze pozycje w światowej piłce. Piszę do tych wszystkich, którym nieobojętne jest to, w jaki sposób pracują, jak budują swoją rolę w sporcie i jak chcą być postrzegani przez swoich współpracowników. Czyli tak naprawdę do każdego, kto z wyboru sięga po „Magazyn Trenera”.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 30  Strona 31  Strona 32  Strona 33

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Coraz szybszy i bardziej intensywny futbol staje się dyscypliną, w której o sukcesie przesądzają pojedyncze sytuacje. Niby banał, ale też za tą z pozoru wyświechtaną frazą kryje się klucz do powodzenia. Aby zwyciężać w piłce nożnej, musimy w sposób planowy i zorganizowany doprowadzać do jak największej liczby momentów, w których uzyskujemy przewagę na rywalem – na przykład: w rozkładzie zawodników w danej części boiska. A jak skutecznie egzekwować takie momenty?

Koszykówka jest złożoną dyscypliną, która jako forma ogólnorozwojowa sprawdza się u wielu młodych ludzi. Oprócz odpowiedniego poruszania się po boisku, bardzo ważne jest także kozłowanie. Poprawne opanowanie tej umiejętności pozwala na skuteczną grę na boisku. Nauka prawidłowego kozłowania wymaga ćwiczeń, które po pewnym czasie mogą wydawać się dzieciom nudne, dlatego też warto urozmaicić zajęcia i doskonalić umiejętność kozłowania w zabawie.