W stanie ostrym występuje przeszywający ból odczuwany rano podczas wykonywania pierwszych kroków. Ból pojawia się po wewnętrznej stronie pięty. Często w ciągu dnia ból mija, a wieczorem pojawia się znowu, obejmując całą piętę. Mowa o zapaleniu rozcięgna podeszwowego – jednej z najczęstszych dolegliwości u osób aktywnych fizycznie, a w szczególności biegaczy długodystansowych. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Przyczyny bólu w tej okolicy mogą być różne. W każdym przypadku leczenie powinno obejmować eliminację czynników wpływających na powstawanie zmian z równoczesnym leczeniem ukierunkowanym na zmniejszenie bólu.

Rozcięgno podeszwowe (łac. aponeurosis plantaris) to mocna, mało elastyczna struktura zbudowana z tkanki łącznej, podobnej do więzadeł i ścięgien. Zlokalizowane jest w okolicy dolnej strony stopy (podeszwy). Od tyłu przyczepia się do przyśrodkowej części guza piętowego (i tu zwykle ulega przeciążeniu, w tym miejscu pojawia się ból). Ku przodowi rozcięgno poszerza się, dzieląc się na pięć części – każda z nich biegnie do stawu śródstopno-palcowego, przyczepiając się u podstawy paliczka bliższego palucha i pozostałych palców stopy. Rozcięgno pokrywa mięśnie wewnętrzne i elementy nerwowo-naczyniowej podeszwowej powierzchni stopy.

Rozcięgno podeszwowe – funkcja

Zadaniem rozcięgna podeszwowego jest wzmacnianie podłużnego łuku stopy, czyli naturalnego „wydrążenia” stopy na jej długości, co warunkuje prawidłową jej amortyzację podczas chodzenia i biegu – jest ona niezbędna podczas lądowania. Bez amortyzacji uderzalibyśmy kośćmi o podłoże, powodując ich urazy i złamania. Dodatkowo rozcięgno pracuje podczas odbicia.

Niestety jest ono podatne na przeciążenia, mikrouszkodzenia np. spowodowane uprawianiem sportu (najczęściej przytrafia się biegaczom długodystansowym, tancerzom, koszykarzom czy tenisistom), nadwagą czy długotrwałą pracą stojącą.

Kiedyś zapalenie tego rozcięgna uważane było za zespół o podłożu zapalnym (łac. plantar fascitis). Najnowsze badania wykazały jednak, że jest to proces zwyrodnieniowy o charakterze niezapalnym, co skłoniło niektórych do stosowania terminu plantar fasciosis. Dlatego wbrew ogólnemu przekonaniu oraz sugerowanej nazwie, zapalenie rozcięgna podeszwowego odbywa się w zasadzie bez reakcji zapalnej. Proces zapalny zanika zwykle po krótkotrwałej fazie ostrej. Niezależnie od tego, schorzenie to zwykle ma wiele przyczyn i może być znacznym obciążeniem dla pacjenta. Występuje ono równie często u mężczyzn, jak i u kobiet.

Typowe objawy

W stanie ostrym zapalenia rozcięgna podeszwowego występuje

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 19  Strona 20  Strona 21  Strona 22

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wiele programów treningowych słusznie zakłada, że w przypadku budowania masy mięśniowej kluczowa jest odpowiednia objętość ćwiczenia. Z kolei przy budowaniu siły dominującą rolę przypisuje się wielkości ciężaru. Gdzie w tym wszystkim jest moc mięśniowa i jakie jest jej znaczenie dla szybkości w sporcie?

Przerwa w meczu piłki nożnej to raptem kwadrans. Jeśli odliczymy czas niezbędny na pokonanie drogi z boiska do szatni i z powrotem, zostaje jakieś dwanaście minut, podczas których wiele może się wydarzyć. W tak ograniczonym upływem cennych sekund przedziale nie możemy sobie pozwolić na zmarnowanie choćby chwili, jeśli drugą połowę chcemy rozpocząć jako zespół mądrzejszy i lepszy niż ten, który zakończył właśnie pierwsze 45 minut występu.