Niezależnie od tego, czy mówimy o indywidualnych zawodnikach, drużynach, czy o klubach sportowych, wyznaczenie celów jest sekretem, który pozwala stworzyć i utrzymać pewność siebie, zmaksymalizować motywację oraz zwiększyć wytrwałość na wszystkich treningach. Cele są esencją sukcesu we wszystkich dziedzinach życia.

Jeśli rzeczywiście chcesz wykorzystać cały swój potencjał, musisz zacząć od wyznaczenia celu. Ważne, żeby było to coś, czego naprawdę chcesz i wierzysz, że możesz to osiągnąć. Wyznaczanie celów jest bardzo prostym i sensownym sposobem na osiągnięcie sukcesu. Jednak, by do tego dojść, podczas ich określania trzeba kierować się konkretnymi zasadami. Po pierwsze, powinieneś myśleć o wyznaczaniu celów jak o nieprzerwanym procesie, który jest częścią twojego treningu. Proces ten polega na wyznaczeniu celu, wprowadzeniu go w życie i monitorowaniu efektów. Po drugie, twój cel musi być mierzalny, to znaczy – nie wystarczy, że powiesz sobie „chcę być najlepszy”, musisz określić, co to dokładnie dla ciebie znaczy. Jeśli nie masz dobrze wyznaczonego celu, to tak jakbyś chodził z zawiązanymi oczami: tak naprawdę nie wiesz, dokąd zmierzasz. Twój mózg nie ma potrzebnych informacji, żeby pomóc ci w dostrzeganiu szans na zrealizowanie zadania, bo nie wie, co to za zadanie.

Rodzaje celów sportowych

Jeśli myślisz o tym, co chcesz osiągnąć w sporcie, z pewnością łatwo jest ci nazwać swój cel wynikiem. Jednak w sporcie istnieje wiele rodzajów celów, które możesz sobie wyznaczyć. Różne cele inaczej wpływają na twoją pewność siebie.

Cele wynikowe

Cele wynikowe są sercem sportu. To chęć bycia najlepszym, wygrania mistrzostw, pucharów. To jest to, co naprawdę motywuje ludzi – powód, dla którego budzimy się rano. Jest to coś, co po nas zostaje. Cele wynikowe są proste do zdefiniowania i każda drużyna ma aspiracje, żeby jakiś cel wynikowy, np. zdobycie mistrzostwa, osiągnąć. Jednak jeśli interesuje cię tylko cel wynikowy, to skupiasz się przede wszystkim na zatrzymaniu przeciwnika – żeby nie osiągnął tego samego celu. Rzeczy, na które nie masz wpływu, takie jak warunki pogodowe, decyzje sędziego czy kontuzje, mogą sprawić, że nie będziesz mógł osiągnąć tego celu. Ponadto może się zdarzyć, że choć w tym najważniejszym dniu będziesz grać na maksimum swoich możliwości, to inne czynniki doprowadzą do przegranej – cel wynikowy nie zostanie osiągnięty. Jeśli więc chcesz utrzymać swoją motywację i zachować pewność siebie, musisz skupić się na czymś więcej niż tylko na wyniku.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Od zakończenia olimpiady w Londynie (2012 r.) upłynęło już kilka miesięcy i nadszedł czas, by spokojnie przeanalizować występ naszych pływaków. Wstępne wnioski są jednoznaczne – było fatalnie. Na myśl nasuwa się oczywiste pytanie: „Dlaczego tak się stało?”.

Zdarza się, że zawody sportowe są rozgrywane w nietypowych warunkach pogodowych. Czasem okoliczności mogą być wręcz ekstremalne, gdyż pogoda może sprawić organizatorom nie lada kłopot.