Z Dawidem Dominiczakiem, trenerem i prezesem Piłkarskiego Klubu Sportowego RACOT o warsztacie i relacjach trenera z zawodnikami rozmawia Sławomir Erkiert

Trener to dzisiaj trochę nauczyciel, opiekun, doradca. Jak zdefiniowałby Pan rolę trenera we współczesnym sporcie?

Trener na każdym etapie i na różnych poziomach szkolenia powinien mieć nieco inny profil. W Polsce mamy z tym jeszcze problem, bo zbyt wielu trenerów chce pracować docelowo w seniorskiej piłce. To się jednak zmienia i myślę, że z biegiem lat trenerzy będą określać swoją specjalizację. Myślę, że powinniśmy dążyć do modelu wypracowanego np. w Holandii, gdzie kieruje się trenerów do poszczególnych etapów szkolenia adekwatnie do ich umiejętności i predyspozycji (np. dzieci i młodzież U-17, U-15, U-13, U-11 itd., innych do pracy z seniorami). W ligach zawodowych (Ekstraklasa, I i II liga) trenerzy powinni pełnić rolę menedżerów-przywódców. Wyznaczać nie tylko kierunek rozwoju sportowego, ale też całego klubu. W niższych ligach trenerzy muszą inspirować swoich piłkarzy i tworzyć przyjazne środowisko do rozwoju umiejętności i motywacji, tak by ci najzdolniejsi trafiali wyżej, a pozostali mieli zadowolenie z gry i przynależności. Musimy jednak przede wszystkim zbudować zaufanie, szacunek i zadbać o właściwe postrzeganie zawodu trenera we współczesnej piłce nożnej w Polsce. Z tym jest chyba największy problem.

Co w takim razie oprócz zaufania jest najważniejsze w relacji trener – zawodnik?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 50  Strona 51

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Mindfulness, czyli uważność, koncentracja na teraźniejszości, stopniowo zyskuje rzesze osób zainteresowanych samorozwojem oraz kierujących się potrzebą znalezienia swego rodzaju azylu przed coraz szybszym tempem życia i natłokiem obowiązków. Brzmi jak magia, ale nie ma z nią nic wspólnego.

Z Łukaszem Grelą, akademickim mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów rozmawia Jakub Jelonek. Łukaszu, opowiedz na początku o Twoich ostatnich startach – mistrzostwach świata w Ałmatach i kwalifikacjach do nich.