Coraz więcej osób boryka się z cukrzycą, coraz częściej dotyka ona tych, którzy są młodzi i w pełni sił, by móc się jej przeciwstawiać. Zarówno nauczyciele wychowania fizycznego, mający do czynienia z chorymi dziećmi, jak i trenerzy personalni, pracujący z cukrzykami, niekoniecznie wiedzą, jak postępować z ta chorobą, czy podjąć ryzyko związane z intensywnymi regularnymi ćwiczeniami, czy wziąć w ogóle odpowiedzialność za pracę z cukrzykiem.

Oczywiście nie każdy trener lub nauczyciel ma świadomość, że ma do czynienia z chorym, wszak ok. miliona Polaków nie wie, że cierpi na tę chorobę, nie będąc zdiagnozowanym (cukrzycę typu 2 rozpoznaje się zazwyczaj dopiero po 6–8 latach choroby, gdy naczynia krwionośne są już znacznie uszkodzone, odczuwalne są zmiany w dnie oka czy niewydolność nerek).

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 46  Strona 47

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!

Większość osób utożsamia regenerację powysiłkową z czasem następującym po treningu. W trakcie wysiłku powstają bowiem uszkodzenia w mięśniach, które układ odpornościowy musi potem naprawić. Trzeba jednak pamiętać, że ważne jest również to, co robimy przed treningiem oraz także to, co w trakcie treningu.