Siła biegowa to niby doskonale znany każdemu biegaczowi środek treningowy, ale niestety bardzo zaniedbywany. Ćwiczenia takie jak: podskoki, skipy A, B, C, wieloskoki oraz podbiegi służą zwiększaniu nie tylko siły, ale i sprężystości mięśni oraz poprawie techniki biegu.

Bieganie daje dużo radości, ale samo w sobie to za mało, by zwiększać swoje możliwości, by bić życiówki, w końcu nawet ciągłe zwiększanie przebiegniętych kilometrów wcale nie pozwoli nam biegać szybciej. To zazwyczaj wielkie odkrycie dla biegaczy początkujących lub tych, którzy zatrzymali się w rozwoju i nie wiedzą co dalej z tym faktem zrobić. Jednym z rozwiązań jest urozmaicenie treningu poprzez wprowadzenie elementu siły biegowej.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 17  Strona 18  Strona 19  Strona 20

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Znacie dobrze to uczucie. Ciężko przepracowane popołudnie, kolejny solidny trening na koncie, dzień zaliczony do udanych. Nic tylko zamknąć oczy i zasnąć spokojnie snem sprawiedliwego. I właśnie wtedy mózg przeciąga się i mówi: „Hej, a może tak przypomnisz sobie właśnie teraz serię swoich największych życiowych niepowodzeń?”. I już mamy pół nocy z głowy.

Bieganie jest formą aktywności, którą można uprawiać w niemal każdych warunkach przyrody bez względu na aktualną porę roku. Odmienne realia pogodowe, a także charakterystyka terenu wpływają jednak na wielkość i różnorodność efektów treningowych. Szybkość adaptacji organizmu i odporność na dodatkowe, nietypowe utrudnienia determinują poziom sportowy biegacza. Warto tu zauważyć niewątpliwe korzyści, ale i wady płynące z trenowania na różnego typu nawierzchniach.