Trener mentalny, psycholog sportowy współpracujący z drużyną czy zawodnikiem to coraz bardziej popularna praktyka w Polsce. Kluby dużo chętniej i śmielej decydują się na wykorzystanie wiedzy i umiejętności psychologicznych do wzmocnienia swoich zawodników i wspierania ich wszechstronnego rozwoju. Co może dać taka współpraca, o czym warto pamiętać, a przede wszystkim jak ją zorganizować – opowiem na podstawie doświadczeń zdobytych podczas pracy z drużynami siatkówki męskiej i kobiecej piłki ręcznej.

Trening mentalny to, inaczej mówiąc, zespół zaplanowanych działań psychologicznych, prowadzących do zwiększenia skuteczności zawodnika, drużyny lub trenera. Celem treningu mentalnego jest oddziaływanie na sferę psychiki sportowca, by mógł on w pełni wykorzystać swój potencjał w trakcie wykonywania zadań.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 38  Strona 39  Strona 40  Strona 41

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Widoczność sześciopaku to bardzo pożądana cecha. W dużym stopniu świadczy o naszej aktualnej formie, szczególnie w odniesieniu do zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Nie każdy jednak wie, czym charakteryzuje się skuteczny trening mięśni brzucha i jak go wykonywać. Jak często i jak intensywnie należy stymulować ten rejon? Od czego tak naprawdę zależy wygląd mięśni brzucha? Przedstawiamy prawdę i rozprawiamy się z mitami.

Trening obwodowy to jedna z najważniejszych metod wykorzystywana w treningu sztuk walk. Jego ogromną zaletą jest wszechstronny rozwój adepta. Poprzez taki rodzaj treningu zwiększamy odporność organizmu na zmęczenie, pracujemy nad poszczególną techniką walki, ale przede wszystkim rozwijamy cechy sprawności fizycznej zawodnika, tj. siłę mięśniową, wytrzymałość, szybkość, zwinność, koordynację ruchową.