Uprawianie któregokolwiek ze sportów pociąga za sobą istotne przemiany w organizmie człowieka, będące swoistą odpowiedzią na obciążenia, którym jest poddawany. Towarzyszący temu proces treningowy ukierunkowany jest na stałe zwiększanie możliwości, m.in. w zakresie fizjologicznym, psychologicznym czy motorycznym na drodze zmian adaptacyjnych. Ich tempo i zakres uwarunkowane są wieloma zróżnicowanymi cechami osobniczymi, takimi jak potencjał energetyczny, motoryka, właściwości wolicjonalne itp. Mimo to za jeden z głównych...

Kumulujące się jednostki treningowe, mecze i turnieje mogą prowadzić do wyczerpania zapasów energetycznych, znacząco pogarszając wyniki, przy widocznie zmniejszającej się aktywności ruchowej zawodnika. Również zastosowanie bardzo wysokiej intensywności w oczywisty, choć krótkotrwały sposób przyczynia się do powstawania bólów mięśniowych, będących bezpośrednim objawem zmęczenia dystalnego układu nerwowego. Na korcie tenisowym przejawia się to rażącym spadkiem poprawności techniki, powtarzającymi się błędami czy mniejszą mocą uderzeń. Duży problem decydujący o poziomie gry ma miejsce również przy znacznym obciążeniu centralnego układu nerwowego, tj. w warunkach stresowych, przy grze pod dużą presją, w momencie zmagania się z kontuzjami czy obniżoną motywacją. Zaburzeniu ulegają wtedy procesy myślowe odpowiadające za trafne podejmowanie decyzji, antycypację zamierzeń przeciwnika czy koncentrację. Wiąże się to bezpośrednio z innym typem zmęczenia, tj. psychologicznym, mającym swe podłoże głównie w emocjach, a także w życiu socjalnym, a przekłada się często na brak zaufania do własnych umiejętności, negatywny język ciała, jak również niecodzienny sposób komunikowania się.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 22  Strona 23  Strona 24

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Poprzeczka dla współczesnych sportowców zawieszona jest bardzo wysoko. Naprzeciw tym wymaganiom, wspierając zawodników, wychodzi współczesna technologia, która zwiększa możliwości regeneracji oraz innowacyjnych rozwiązań treningowych, zarówno tych fizycznych, jak i mentalnych. Jednym z takich rarytasów jest floating.

Trener pracuje głównie głosem i mową ciała — można by wyciągnąć pospieszny wniosek, obserwując zajęcia prowadzone przez szkoleniowców piłkarskich. Jednak w ciszy po treningu, kiedy — poetycko kwestię iskier ujmując — gasną jupitery oraz emocje, głośni i ekspresywni trenerzy zamieniają się w cichych i pilnych skrybów. Bez tego jednak ani rusz.