Kiedy widzimy na plaży przechadzającego się dobrze zbudowanego mężczyznę, co najbardziej przykuje naszą uwagę? Olbrzymie nogi? Wątpliwe. Szerokie plecy? Też raczej nie. Rozwinięte ramiona? Na pewno w większym stopniu. A może potężna klata? Zdecydowanie tak! To ona przyciąga najwięcej spojrzeń. Dobrze rozwinięty mięsień piersiowy większy bezsprzecznie należy do grup najbardziej rzucających się w oczy.

Praktycznie nie ma nikogo, kto by tego mięśnia nie ćwiczył, ba, kto by się do jego treningu nie przykładał. Na siłowniach żartobliwie poniedziałek nazywany jest międzynarodowym dniem klaty. Z uwagi na niezwykle wysokie miejsce w sylwetkowej hierarchii, wokół treningu tej partii narosło wiele szkół i przekonań, które nie zawsze są prawdziwe.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 41  Strona 42  Strona 43  Strona 44

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Siła biegowa to niby doskonale znany każdemu biegaczowi środek treningowy, ale niestety bardzo zaniedbywany. Ćwiczenia takie jak: podskoki, skipy A, B, C, wieloskoki oraz podbiegi służą zwiększaniu nie tylko siły, ale i sprężystości mięśni oraz poprawie techniki biegu.

Znacie dobrze to uczucie. Ciężko przepracowane popołudnie, kolejny solidny trening na koncie, dzień zaliczony do udanych. Nic tylko zamknąć oczy i zasnąć spokojnie snem sprawiedliwego. I właśnie wtedy mózg przeciąga się i mówi: „Hej, a może tak przypomnisz sobie właśnie teraz serię swoich największych życiowych niepowodzeń?”. I już mamy pół nocy z głowy.