Uprawianie sportu na poziomie zawodowym, kiedy organizm sportowca poddawany jest zbyt dużym obciążeniom treningowym, może doprowadzić do symptomów przemęczenia i przetrenowania. W momencie pojawienia się pierwszych objawów przeciążenia organizmu dochodzi do urazów charakterystycznych dla określonej dyscypliny sportowej. Ich efektem jest zachwiana równowaga pomiędzy zdolnościami adaptacyjnymi a wymogami organizmu. Procesy regeneracyjne nie nadążają wówczas za zmęczeniem wywołanym przez nadmierny wysiłek fizyczny....

Odnowa biologiczna przez swoje składowe działania ma ścisły związek z dziedziną treningu oraz dietetyki sportowej. Środki biochemiczne, czyli substancje mające wpływ bezpośrednio na intensywność przemian energetycznych połączone z racjonalnym odżywianiem i suplementacją mają na celu zabezpieczenie i przygotowanie organizmu od środka. Natomiast metody treningowe dotyczą kształtowania odpowiedniej relacji pomiędzy trenerem a sportowcem. Program musi zakładać indywidualne podejście do zawodnika. Zastosowanie metod psychologicznych ma na celu obniżenie napięcia psychonerwowego zaistniałego w wyniku walki sportowej. Odnowa biologiczna to również niezbędne wsparcie dla trenującego i pomoc w radzeniu sobie zarówno z porażką, jak i zwycięstwem. Zawodnicy mają różne osobowości oraz inaczej reagują na sytuacje stresujące. W celu przywrócenia równowagi w organizmie stosuje się masaż sportowy, który należy do metod fizjoterapeutycznych. Jest to najbardziej rozpowszechniony zabieg w odnowie biologicznej. Metodyka masażu sportowego w niewielkim stopniu różni się do metodyki wykonywania masażu klasycznego. W wykonywanym masażu poświęcamy więcej czasu na techniki rozcierania, wyciskania, a także ugniatania. Masaż sportowy wykonujemy energicznie i z większą siłą. Zadaniem tego masażu jest leczenie i zapobieganie pojawianiu się stanów patologicznych w tkance mięśniowej.

Funkcje masażu sportowego

W praktyce sportowej masaż ma za zadanie przygotować do treningu lub zawodów. Stanowi także element uzupełniający rozgrzewkę. Po wykonanym wysiłku fizycznym zwiększa restytucję organizmu na poziomie układu krwionośnego, nerwowego oraz więzadłowo-mięśniowego. Wymienione wyżej funkcje powiązane są ściśle z treningiem w ramach odnowy biologicznej. Dodatkową funkcją masażu sportowego jest wspomaganie w leczeniu zaistniałych kontuzji, która powiązana jest kompleksem zabiegów rehabilitacyjnych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 26  Strona 27  Strona 28  Strona 29  Strona 30

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Mięsień czworogłowy pod wieloma względami jest naj. To największa grupa mięśniowa w ludzkim organizmie pod względem objętości, a jej trening stanowi najcięższą sesję siłową w tygodniu. Wystarczy uświadomić sobie, że ćwiczenia podstawowe ukierunkowane na stymulację tej partii angażują do pracy rekordową liczbę innych mięśni, a zakwasy występujące kilkadziesiąt godzin po treningu potrafią uprzykrzyć życie w stopniu nieporównywalnym z pozostałymi grupami mięśniowymi.

W piłce nożnej z punktu widzenia kibica najbardziej liczy się przeważnie to, jak akcje się kończą. Piłka ląduje w bramce, mija słupek o włos, uderza w spojenie lub zostaje chwycona przez bramkarza. To jednak wydarzenia widowiskowe i stosunkowo rzadkie w meczu futbolowym. Każda akcja musi się tymczasem jakoś zacząć – im dalej od pola karnego rywala się rodzi, tym więcej elementów należy zrealizować poprawnie, aby doprowadzić do momentu, który najbardziej interesuje fanów. Bardziej wyjątkowego przypadku niż rozpoczynanie...