Rozwój organizmu człowieka uwarunkowany jest wieloma różnorodnymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W sporcie niebagatelny wpływ na przebieg tego procesu ma wiedza, doświadczenie i zdolności trenerów umożliwiające prawidłowe kierowanie szkoleniem.

Wiek morfologiczny oraz wyuczone dotychczas umiejętności ruchowe stanowią podstawę doboru metod i obciążeń treningowych. Z tego powodu umiejętność oceny m.in. okresu dojrzewania gwarantuje płynne i efektywne przejście z bardziej koordynacyjnego tenisa młodzieńczego w siłowy świat dorosłych, charakteryzujący się najwyższymi wymaganiami pod względem technicznym, taktycznym i motorycznym. Mając na uwadze utalentowaną młodzież, praca wykonana w okresie między 13. a 16. rokiem życia jest kluczowa i ostatecznie decyduje o przyszłości zawodniczej. Warto tu odnotować, że kobiecy tenis rządzi się jednak zupełnie innymi prawami w porównaniu z męską rywalizacją. Przyspieszone tempo rozwoju sprawia, że 16-latki mogą być już biologicznie dorosłymi kobietami, podczas gdy chłopcy osiągają pełną dojrzałość nawet cztery lata później. Odzwierciedleniem tego zjawiska jest faktyczny czas rozpoczęcia rywalizacji w zawodowych turniejach, dlatego zalecane jest zupełnie inne podejście treningowe w zakresie objętości i intensywności.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 22  Strona 23  Strona 24

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!

Na co czeka każdy piłkarz? Wiadomo – na trening na boisku. Najlepiej taki, który kończy się grą, czyli tym, co jest esencją futbolu. W procesie trenowania nie sposób jednak uniknąć powtarzających się regularnie zajęć pomocniczych, gdzie zamiast piłki główną rolę odgrywa zupełnie co innego. Czy da się połączyć obie te aktywności?