„Najgorszym panującym jest taki, który nie panuje nad sobą” Kanton Starszy

Często słyszymy o tym, jak trener wysyła zawodnika do psychologa, spotykamy się z artykułami o treningu mentalnym, o przygotowaniu zawodnika do startu. Niewiele jest jednak publikacji dotyczących stresu, jaki dotyka samych trenerów. Przecież trener też jest człowiekiem – ma więc prawo do przeżywania stresu. Postaram się wskazać, co jest jego przyczyną oraz jakie mogą być sposoby poradzenia sobie z nadmiernym stresem.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Ciężka praca nad formą, długotrwałe przygotowywania, zawody, plany i marzenia - to codzienność każdego zawodnika. Jednak wszystko może pójść na marne, kiedy ciało i umysł będą sparaliżowane stresem. Jak można sobie z nim poradzić? Oto kilka wskazówek.

Ćwiczenia siłowe kryją w sobie magię. Ich nieograniczone możliwości oddziaływania na ludzkie ciało, wszechstronny rozwój zdolności motorycznych oraz budowanie najbardziej pożądanych cech charakterologicznych – waleczności, odporności i samokontroli czyni z nich narzędzie, którym umiejętnie posługujący się trener, nauczyciel, czy instruktor pozostawi w mięśniach i umyśle swoich podopiecznych niezwykłe i niezapomniane wrażenia.