Współczesny futbol staje się grą, w której coraz więcej zależy od umiejętnej i skutecznej obrony przez cały zespół. Sprawia to – co potwierdziło choćby wielu uczestników EURO 2012 – że trudno jest zdobyć bramkę po akcji zespołu. Stąd tak istotne dla zwiększenia szansy na poprawę bilansu bramkowego stałe fragmenty gry, które możemy uczynić naszą największą bronią i najgorszym koszmarem rywala.

Stałe fragmenty gry (dalej będę używał popularnego skrótu SFG) nieprzypadkowo stanowią jedno z podstawowych narzędzi działania w ofensywie. Ich kreujący grę aspekt wynika ze współwystępowania kilku czynników wpływających na ewentualne powodzenie:

  • nagromadzenia zawodników atakujących w strefie ofensywnej,
  • możliwości wykonania pierwszego, bezpiecznego podania,
  • wykorzystania statyczności zespołu broniącego.

Elementy te przekładają się wspólnie na możliwość stwarzania sytuacji bramkowych. Jak groźna to machina? Przypomnijmy EURO 2012, gdzie 24% wszystkich goli padło właśnie po stałych fragmentach gry.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Rywalizacja sportowa jest prototypem wszelkiego współzawodnictwa pomiędzy ludźmi. Nasz gatunek walczył i ścigał się w różnych aspektach swojego bytu jeszcze długo przed antycznymi igrzyskami, które formalizowały taką rywalizację. Chociaż grywalizacja ma swoje korzenie w sporcie, to jednak nie sport, a przemysł komputerowy przeniósł ją na kolejny poziom. Badania nad grami komputerowymi pozwoliły lepiej zrozumieć ten fenomen. Jak je odnieść do sportu?

„KREATYWNY – TWORZĄCY COŚ NOWEGO LUB ORYGINALNEGO” Definicja kreatywności w piłce nożnej ma zdecydowanie szersze znaczenie niż to, które ma odniesienie do rzeczywistości, ale tej niesportowej. Rozmawiając o kreatywności w piłce nożnej, nasuwają się nam od razu skojarzenia z zawodnikami wybitnymi, umiejącymi jednym zagraniem przesądzić losy meczu, podać tak, jak nikt inny by tego nie zrobił.Nazwiska takie jak Ronaldinho, Messi, Zidane przychodzą nam na myśl jako najlepsze przykłady zawodników kreatywnych. Zawodnik kreatywny to esencja piłki nożnej....