O dobrotliwym wpływie seksu na wiele aspektów naszego życia powiedziano już niemal wszystko. A jak jest w sporcie? Pomaga czy przeszkadza, zwiększa wydolność czy jednak odbija się na formie – badania na ten temat trwają od lat, ale nie przynoszą jednoznacznych wniosków.

Pożycie seksualne jest niezwykle ważną częścią każdego dorosłego człowieka, także sportowca. Jest źródłem ogromnej przyjemności i fascynacji cielesnością człowieka. Znaczenie seksualności w życiu jednostki zmienia się wraz z jej rozwojem; zależne jest między innymi od przemian osobowościowych, gromadzenia doświadczeń życiowych, siły potrzeby seksualnej oraz pełnionych przez daną osobę ról społecznych.

Z pewnością u sportowców występuje wiele czynników, które sprzyjają seksualności. Po pierwsze – sylwetka osób uprawiających sport jest dobrze zbudowana i umięśniona, to zaś powoduje, że własne ciało mogą one postrzegać z zadowoleniem i akceptacją. Po drugie – na punkcie swojego wyglądu posiadają znacznie mniej kompleksów i zahamowań niż ludzie, którzy żadnego sportu nie uprawiają. Do tego należy dodać jeszcze taki fakt, że sportowcy są zazwyczaj bardziej rozciągnięci i wygimnastykowani niż osoby nieuprawiające sportu, a to pomaga zwłaszcza w bardziej skomplikowanych pozycjach Kamasutry.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 20  Strona 21  Strona 22  Strona 23

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Gra w obronie? A co tu jeszcze można napisać? Jest bramka, przed nią bramkarz, a do tego jeszcze dziesięciu graczy, którzy muszą zrobić wszystko, na co pozwalają przepisy, aby piłka nie znalazła się w siatce. Kropka i na boisko, panowie! Albo może spróbujmy zastanowić się, czym w gruncie rzeczy jest gra bez posiadania w piłce nożnej i jakie są jej obecne uwarunkowania?

To tylko kwadrans. Na boisku piłkarze spędzają podczas meczu sześciokrotnie więcej czasu. Jednak w trakcie tego krótkiego interludium w samym środku zawodów trener uzyskuje jedyną szansę w czasie meczu, aby przyciągnąć pełną uwagę swoich zawodników. I nie może tego momentu zmarnować.