W powszechnej opinii sporty i sztuki walki budzą ambiwalentne odczucia. Z jednej strony kojarzą się z ciężką pracą, samodyscypliną, opanowaniem, poczuciem honoru i szacunkiem dla przeciwnika, a także przyjęciem określonej filozofii życiowej, z drugiej z agresją oraz przemocą fizyczną. Wiele osób, szczególnie niezwiązanych ze sportem, uważa, że sztuki walki mają negatywny wpływ na osobowość oraz ludzką psychikę. Sztuki walki postrzegane są jako czynnik rodzący wśród dzieci, a przede wszystkim młodzieży, agresję. Wieloletnie...

W mylnej opinii uważa się, że sztuki walki to sport nastawiony wyłącznie na rywalizację i zwycięstwo. Organizacje zajmujące się walkami tworzą wokół tej dyscypliny show, a priorytetem jest zysk z komercyjnego widowiska, sprzedanie biletów i dochód z PPV (pay-per-view) czy też pozyskanie nowych fanów, na których organizacja zarobi. Potencjalni zawodnicy bardzo często podejmują wyzwanie, ponieważ sądzą, że osiągną sukces w krótkim czasie i zostaną zawodnikami – celebrytami. Oczywiście zostają w sporcie tylko nieliczni, którym ciężka praca i liczne wyrzeczenia nie są straszne.

Sztuki walki to przede wszystkim wspaniała filozofia życia, która uczy pokory, systematyczności, cierpliwości w dążeniu do celu, ciągłej pracy nad sobą, harmonii psychicznej i zdrowego trybu życia. Ten wszechstronny rozwój, który regulują ścisłe granice i reguły, prowadzi do poczucia bezpieczeństwa i wzmocnienia samooceny.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 23  Strona 24  Strona 25  Strona 26  Strona 27  Strona 28  Strona 29

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Coraz szybszy i bardziej intensywny futbol staje się dyscypliną, w której o sukcesie przesądzają pojedyncze sytuacje. Niby banał, ale też za tą z pozoru wyświechtaną frazą kryje się klucz do powodzenia. Aby zwyciężać w piłce nożnej, musimy w sposób planowy i zorganizowany doprowadzać do jak największej liczby momentów, w których uzyskujemy przewagę na rywalem – na przykład: w rozkładzie zawodników w danej części boiska. A jak skutecznie egzekwować takie momenty?

Koszykówka jest złożoną dyscypliną, która jako forma ogólnorozwojowa sprawdza się u wielu młodych ludzi. Oprócz odpowiedniego poruszania się po boisku, bardzo ważne jest także kozłowanie. Poprawne opanowanie tej umiejętności pozwala na skuteczną grę na boisku. Nauka prawidłowego kozłowania wymaga ćwiczeń, które po pewnym czasie mogą wydawać się dzieciom nudne, dlatego też warto urozmaicić zajęcia i doskonalić umiejętność kozłowania w zabawie.