To tylko kwadrans. Na boisku piłkarze spędzają podczas meczu sześciokrotnie więcej czasu. Jednak w trakcie tego krótkiego interludium w samym środku zawodów trener uzyskuje jedyną szansę w czasie meczu, aby przyciągnąć pełną uwagę swoich zawodników. I nie może tego momentu zmarnować.

Rozlega się gwizdek sędziego kończący pierwszą połowę i nasz zegar zaczyna tykać. Nie tylko musimy się przemieścić z boiska do szatni i z powrotem (co w niższych ligach często przypomina wyprawę na jeden z biegunów – dobrze, że nie trzeba po drodze rozbijać obozu), ale również zostawić zawodnikom chwilę oddechu. Nieroztropnością będzie rozpocząć od razu od przystąpienia do przemowy. Pierwsze dwie minuty po wejściu do szatni powinny być tylko dla nich. To często pierwsza okazja ku temu, aby przekazali sobie informacje, obserwacje czy uwagi, których nie mieli możliwości wypowiedzieć w trakcie pierwszej połowy. Poza tym czas ten jest potrzebny, aby nieco opanowali pobudzenie i przygotowali się do wysłuchania najważniejszej informacji zwrotnej – tej od trenera. To wyciszenie (oczywiście niepełne) jest bardzo ważne dla skuteczności komunikacji, ponieważ bez tego możemy wysmażyć nawet najlepsze wystąpienie i być mówcą niczym Sokrates, ale efektu nie osiągniemy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 28  Strona 29  Strona 30

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

O dobrotliwym wpływie seksu na wiele aspektów naszego życia powiedziano już niemal wszystko. A jak jest w sporcie? Pomaga czy przeszkadza, zwiększa wydolność czy jednak odbija się na formie – badania na ten temat trwają od lat, ale nie przynoszą jednoznacznych wniosków.

Gra w obronie? A co tu jeszcze można napisać? Jest bramka, przed nią bramkarz, a do tego jeszcze dziesięciu graczy, którzy muszą zrobić wszystko, na co pozwalają przepisy, aby piłka nie znalazła się w siatce. Kropka i na boisko, panowie! Albo może spróbujmy zastanowić się, czym w gruncie rzeczy jest gra bez posiadania w piłce nożnej i jakie są jej obecne uwarunkowania?