Nordic walking to jedna z nowych, a zarazem najszybciej rozwijających się w ostatnich latach form aktywności ruchowej. Chodzić z kijami można praktycznie wszędzie i o każdej porze roku, a co najważniejsze – nordic walking jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dla osób o słabej kondycji fizycznej, jak i dla wyczynowych sportowców. Warto również podkreślić, że nordic walking jest coraz częściej wykorzystywany w rehabilitacji wielu schorzeń.

W Polsce, dzięki licznym stowarzyszeniom, organizacjom czy firmom dystrybuującym sprzęt, ludzie maszerujący z kijami przestali budzić zdziwienie. Nordic walking uprawiany jest nie tylko indywidualnie, ale też w wielu klubach fitness, uzdrowiskach, sanatoriach oraz uniwersytetach trzeciego wieku.

Nordic walking to forma aktywności, która pozwoli usprawnić nasz organizm na tyle, że zaczniemy biegać. Jest to również sposób na utrzymanie formy dla byłych sportowców wyczynowych, np. maratończyków czy chodziarzy. W tej aktywności nie jest ważne, by chodzić jak najszybciej, ale aby zaangażować jak największą liczbę mięśni, dzięki czemu poprawimy naszą kondycję i sprawność. Końcowym rezultatem będzie oczywiście zwiększenie prędkości chodu.

Od roku 2010 organizowane są zawody sportowe w tej dyscyplinie, gdzie – podczas np. kolejnych edycji Pucharu Polski, organizowanych przez Polską Federację Nordic Walking – można zmierzyć się z przeciwnikiem, czasem oraz z samym sobą. We współzawodnictwie sportowym uczestniczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak ci drudzy stanowią mniej liczną grupę. Aczkolwiek z różnych zestawień wynika, że z roku na rok panów „z kijkami” przybywa.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Od zakończenia olimpiady w Londynie (2012 r.) upłynęło już kilka miesięcy i nadszedł czas, by spokojnie przeanalizować występ naszych pływaków. Wstępne wnioski są jednoznaczne – było fatalnie. Na myśl nasuwa się oczywiste pytanie: „Dlaczego tak się stało?”.

Zdarza się, że zawody sportowe są rozgrywane w nietypowych warunkach pogodowych. Czasem okoliczności mogą być wręcz ekstremalne, gdyż pogoda może sprawić organizatorom nie lada kłopot.