Hormon wzrostu to magiczna cząsteczka, której nazwa nieodmiennie zataja większość jego ról. Najważniejszymi pozostają zarówno rozrost, jak i przerost wielu tkanek organizmu, ale po przekroczeniu pewnego wieku przestają się one jednak liczyć, a hormon wzrostu staje się głównym hormonem młodości. Najwyższe stężenie hGH można zaobserwować w pierwszych latach życia. Do uzyskania pełnoletniości poziom ten tylko nieznacznie opada, ale w trzeciej dekadzie życia rozpoczyna się nieodwołalny proces zmniejszania jego produkcji....

Główny hormon młodości

Najwyższe stężenie hGH notujemy w pierwszej części życia, ale to tylko jeden z powodów, dla których nasz dzisiejszy bohater nazywany jest hormonem młodości. W dorosłości odpowiada on za cechy kojarzone często z pierwszym etapem życia. Wzrost kości długich, czyli proces naszego rośnięcia, to przecież tylko wierzchołek góry lodowej ról, jakie możemy przypisać hormonowi wzrostu. Cząsteczka ta ma ogromne znaczenie w utrzymywaniu szczupłego i wysportowanego ciała, wysypianiu się, szybkiej regeneracji większości komórek organizmu oraz dbaniu o zdrowie skóry i dobre samopoczucie.

Potężny spalacz tłuszczu

Większość osób przypisuje hGH działanie anaboliczne w odniesieniu do mięśni, ale w tej roli jest on raczej przeceniany. W tkance mięśniowej hormon wzrostu działa antykatabolicznie, czyli zabezpiecza białka przed rozpadem oraz znacznie przyspiesza regenerację poprzez aktywowanie wraz z układem odpornościowym komórek satelitarnych.

Znacznie dokładniej podkreśloną rolą hormonu wzrostu w ustalaniu składu ciała jest jego działanie na tkankę tłuszczową. hGH prowadzi do rozpadu cząsteczek triacylogliceroli i w pewnej mierze przestawia organizm na czerpanie z nich energii. Zabezpiecza przy tym przed powstawaniem nowych adipocytów oraz hamuje wzrost już istniejących. Najwyraźniej to działanie widać w przypadku znienawidzonej, psującej estetykę sylwetki podskórnej tkanki tłuszczowej. Mitem jest silnie anaboliczne działanie hormonu wzrostu w odniesieniu do mięśni i nie powinno się w ten sposób postrzegać tej cząsteczki, ale w ramach zmian w składzie sylwetki należy podkreślać bardzo wyraźne właściwości lipolityczne. To niezwykle istotny czynnik w dorosłym życiu, gdyż właśnie wtedy trzeba zacząć dbać o to, aby nie odkładać nadprogramowej tkanki tłuszczowej. W młodości przecież większość z nas z tym po prostu nie miała problemu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 35  Strona 36  Strona 37  Strona 38

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Mięsień czworogłowy pod wieloma względami jest naj. To największa grupa mięśniowa w ludzkim organizmie pod względem objętości, a jej trening stanowi najcięższą sesję siłową w tygodniu. Wystarczy uświadomić sobie, że ćwiczenia podstawowe ukierunkowane na stymulację tej partii angażują do pracy rekordową liczbę innych mięśni, a zakwasy występujące kilkadziesiąt godzin po treningu potrafią uprzykrzyć życie w stopniu nieporównywalnym z pozostałymi grupami mięśniowymi.

W piłce nożnej z punktu widzenia kibica najbardziej liczy się przeważnie to, jak akcje się kończą. Piłka ląduje w bramce, mija słupek o włos, uderza w spojenie lub zostaje chwycona przez bramkarza. To jednak wydarzenia widowiskowe i stosunkowo rzadkie w meczu futbolowym. Każda akcja musi się tymczasem jakoś zacząć – im dalej od pola karnego rywala się rodzi, tym więcej elementów należy zrealizować poprawnie, aby doprowadzić do momentu, który najbardziej interesuje fanów. Bardziej wyjątkowego przypadku niż rozpoczynanie...