Kolano biegacza jest potocznym określeniem dolegliwości bólowych przedniego przedziału stawu kolanowego. Choć sama nazwa wskazuje na dyscyplinę sportową, w której najczęściej pojawia się wspomniana patologia, dolegliwości tego typu równie często dotykają zawodników innych dyscyplin. Ból i dyskomfort zwykle pojawia się niespodziewanie, bez konkretnego urazu. Jaki jest mechanizm jego powstawania i jak sobie z nim radzić? Jak się przed nim uchronić?

Bóle kolan stanowią jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych wśród biegaczy. Głównie wynikają one z przeciążenia aparatu ruchu, a przyczynami mogą być: źle dobrany plan treningowy (np. zbyt gwałtowna intensyfikacja treningów), czynniki anatomiczno-biomechaniczne, źle dobrany sprzęt (np. znoszone obuwie i jego niewłaściwa amortyzacja) lub trasy biegowe (nadmierny kilometraż). Jedną z takich kontuzji jest zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (z ang. iliotibial band syndrome; w skrócie ITBS), potocznie nazywany „kolanem biegacza”.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 34  Strona 35  Strona 36  Strona 37

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Odpowiednie przygotowanie mięśniowe można wykreować za pośrednictwem dobrze ukierunkowanej, rozwojowej formy treningowej. Szybkość równa się (z fizyki) masa x przyśpieszenie. Zarówno nad jednym, jak i drugim człowiek jest w stanie pracować.

Któż nie chciałby dysponować powalającym uderzeniem kończącym akcję w kilka sekund, tak jak obecny mistrz Conor McGregor, który na UFC 194 w zaledwie 13 sekund pokonał mistrza kategorii piórkowej José Aldo, czy też znany prawie wszystkim Mamed Khalidov, międzynarodowy mistrz Federacji KSW, który pokonał Michała Materlego w niespełna 30 sekund pierwszej rundy na KSW 33.