Pomiar wydolności fizycznej ma największe zastosowanie w sporcie do oceny zmian zachodzących w organizmie pod wpływem treningu. Stosuje się go również przy ocenie predyspozycji danej osoby do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych. W rehabilitacji i praktyce medycznej znacznie większe znaczenie ma natomiast pomiar tolerancji wysiłkowej. W celu jeszcze dokładniejszego zbadania organizmu człowieka można zbadać sprawność funkcjonowania np. układu krążenia lub oddechowego. Istnieje wiele metod pomiaru wydolności fizycznej i...

Próby wysiłkowe

Wydolność fizyczną i tolerancję wysiłkową najczęściej bada się przez próby wysiłkowe na cykloergometrze oraz chód lub bieg na bieżni o regulowanej prędkości i kącie nachylenia. W przypadku braku takiego sprzętu można wykorzystać do tego celu zwykły chód po płaskiej i utwardzonej powierzchni (np. po szpitalnym korytarzu). Metodę oraz intensywność uzależnia się od szukanej informacji oraz osoby, która podlega próbie wysiłkowej. Inaczej trzeba podejść do profesjonalnego sportowca, u którego chcemy zmierzyć pułap tlenowy, a inaczej do pacjenta z chorobą wieńcową, u którego bada się intensywność wysiłku w trakcie wystąpienia pierwszych objawów duszności.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 44  Strona 45  Strona 46  Strona 47

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Jeśli tyle masz do powiedzenia swojemu zawodnikowi, to ani on nie jest i nie będzie wygranym, ani ty nie zostaniesz motywatorem. Motywują na potęgę, od metra, na zawołanie i bez potrzeby już wszyscy. Jednak nie każdy zadaje sobie pytanie o skuteczność procesu motywacji i jego dostosowanie do zapotrzebowania sportowców. A tu kryje się prawdziwy skrót do sukcesu.

Piłka nożna to gra decyzji – bardzo wielu, podejmowanych w deficycie czasu, z uwzględnieniem licznych, dynamicznie zmieniających się parametrów. Dokonywanie właściwych wyborów jest ściśle uwarunkowane dostępnością informacji, na podstawie których możemy decydować. A to z kolei wymaga jak najlepszego wykorzystania dwóch zmysłów: słuchu i wzroku. Czy trening może wpływać na te dziedziny?