Dzisiejszy świat zwariował na punkcie wysportowanej sylwetki. Każdy chciałby mieć niską zawartość tkanki tłuszczowej i pięknie wyrzeźbione mięśnie. Walka o uzyskanie obu tych elementów spędza sen z powiek wielu ludziom na całym świecie. Spalanie tłuszczu to część naszego metabolizmu, czyli ogółu przemian biochemicznych zachodzących nieustannie w każdej komórce ciała. Jednym z głównych aspektów przemiany materii jest katabolizm składników energetycznych. Im efektywniej zachodzi ten proces, tym łatwiej...

Jedz!

Prędkość przemiany materii zależy przede wszystkim od tego, jak się odżywiamy. Najważniejsza jest ilość spożywanego pokarmu. Mitochondria, czyli nasze wewnątrzkomórkowe piece, można porównać do ogniska. Jeżeli cały czas dokładamy drewna, ogień pali się intensywnie i pochłania wszystko w mgnieniu oka. Kiedy jednak ognisko przygaśnie, bardziej się tli i dymi, niż pali żywym ogniem. Nawet kiedy dołożymy kilka polan, trudno jest im się rozpalić od tego wątłego żaru.

Brak kalorii to sygnał do spowolnienia

Podobnie jak w przywołanym ognisku, dzieje się z metabolizmem. W sytuacji znaczącego niedoboru energii, towarzyszącemu nam całymi tygodniami lub miesiącami, prędkość przemiany materii znacznie spowalnia. Kiedy ciało nagle dostanie zastrzyk energii, wtedy zamiast ją spalić, odkłada na zapas, gdyż odbiera naszą dietę jako okres głodu i chce w ten sposób zgromadzić zapasową tkankę tłuszczową, na wypadek gdyby trzeba było jeszcze bardziej zacisnąć pasa. Nie wolno więc stosować diet głodówkowych dłużej niż jeden czy dwa dni, gdyż ma to katastrofalne skutki dla prędkości przemiany materii. Oczywiście, spadek wagi jest duży, ale tylko pozorny. Organizm traci dużo wody oraz białek mięśniowych, a tłuszcz chroni, gdyż ten składnik zapewni mu przetrwanie. Mięśnie są niepożądane, ponieważ samo ich utrzymanie, nie mówiąc już o pracy, wymaga ogromnych nakładów energetycznych. W okresie głodu, czyli znacznego niedoboru kalorii, przekraczającego nierzadko 50% zapotrzebowania, organizm przestawia się w tryb zrzucania mięśni i gromadzenia tłuszczu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 37  Strona 38  Strona 39  Strona 40

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Podstawowymi celami treningu oporowego są przyrost masy mięśniowej oraz budowanie siły i mocy mięśniowej. Niestety, wraz ze wzrostem długości stażu na siłowni maleje odpowiedź mięśni na określone bodźce treningowe. W tej sytuacji warunkiem stałej progresji staje się odpowiednia ich intensyfikacja. Z jakich metod warto korzystać? O tym poniżej.

Podczas przygotowań do najważniejszych startów poza treningiem, dietą, regeneracją i zaplanowanym odpoczynkiem bardzo ważne jest uwzględnienie startów kontrolnych. Taki bieg pozwala sprawdzić postępy treningowe, zaplanować dalsze przygotowania, a także przetestować taktykę biegu.