Rasmus Ankersen to człowiek, który dla spełnienia swoich marzeń był w stanie poświęcić wszystko. Ten dobrze zapowiadający się duński trener porzucił pracę i za ostatnie pieniądze udał się w podróż dookoła świata, by poznać sześć najbardziej wyjątkowych (jego zdaniem) „kopalni sportowych talentów”

Na podstawie zdobytych informacji Duńczyk stara się wyłonić w miarę uniwersalne reguły, jak znaleźć najwybitniejszych sportowców. Autor książki „Kopalnie talentów” (Wydawnictwo SQN z Krakowa) stara się obalić mit „genów sportowca”, który ciągle stawia na straconej pozycji niektóre nacje. Przypomina także „regułę 10 tysięcy godzin” potrzebnych do osiągnięcia mistrzostwa, choć zwraca uwagę, że im szybciej zaczniemy ją wprowadzać w życie, tym lepiej. Tym właśnie odznaczają się brazylijskie fewele, kenijskie wioski czy rosyjskie tenisistki. Kiedy w innych krajach dzieci grają na komputerze, tam sport wprowadza się „od małego”. I dlatego już na starcie jesteśmy w stosunku do nich z tyłu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 36  Strona 37

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Widoczność sześciopaku to bardzo pożądana cecha. W dużym stopniu świadczy o naszej aktualnej formie, szczególnie w odniesieniu do zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Nie każdy jednak wie, czym charakteryzuje się skuteczny trening mięśni brzucha i jak go wykonywać. Jak często i jak intensywnie należy stymulować ten rejon? Od czego tak naprawdę zależy wygląd mięśni brzucha? Przedstawiamy prawdę i rozprawiamy się z mitami.

Trening obwodowy to jedna z najważniejszych metod wykorzystywana w treningu sztuk walk. Jego ogromną zaletą jest wszechstronny rozwój adepta. Poprzez taki rodzaj treningu zwiększamy odporność organizmu na zmęczenie, pracujemy nad poszczególną techniką walki, ale przede wszystkim rozwijamy cechy sprawności fizycznej zawodnika, tj. siłę mięśniową, wytrzymałość, szybkość, zwinność, koordynację ruchową.