Rozmowa z Jakubem Pieniążkiem, trenerem kolarstwa grupy Verva ActiveJet Pro Cycling Team, a także szkoleniowcem paraolimpijczyków na handbike’ach (m.in. Rafała Wilka) oraz triathlonistów (m.in. Kacpra Adama).

Z jakich technologii korzystacie na co dzień? Na czym opiera się wasz trening? Na tętnie, mleczanie, mocy (watach)?

Jest wielu zawodników i mnóstwo projektów w tym samym momencie, więc bez nowoczesnych technologii byłoby to dla mnie niemożliwe do opanowania. Ani na miejscu w Polsce, ani tym bardziej w razie pobytu z dala od wszystkich zawodników. Podstawowym pomiarem, jakiego używam w pracy, jest pomiar mocy i tętna. Jeśli chodzi o pomiar mleczanu, to oczywiście jestem na „tak”, ale używam go tylko na obozach, na wyjazdach, gdy się widzimy. Część zawodników, z którymi pracuję, używa pomiaru mleczanu indywidualnie, sami robią sobie testy lub korzystają z jakichś pomocników. Dzieje się tak podczas niektórych treningów, wedle moich zaleceń. To są trzy czynniki, na których się opieramy, plus badania wydolnościowe. Najważniejszym oprogramowaniem, którego używam w tym celu, jest TrainingPeaks i WKO4. Umożliwia ono zebranie wszystkich tych danych w jednym miejscu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 39  Strona 40  Strona 41

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Jeśli tyle masz do powiedzenia swojemu zawodnikowi, to ani on nie jest i nie będzie wygranym, ani ty nie zostaniesz motywatorem. Motywują na potęgę, od metra, na zawołanie i bez potrzeby już wszyscy. Jednak nie każdy zadaje sobie pytanie o skuteczność procesu motywacji i jego dostosowanie do zapotrzebowania sportowców. A tu kryje się prawdziwy skrót do sukcesu.

Piłka nożna to gra decyzji – bardzo wielu, podejmowanych w deficycie czasu, z uwzględnieniem licznych, dynamicznie zmieniających się parametrów. Dokonywanie właściwych wyborów jest ściśle uwarunkowane dostępnością informacji, na podstawie których możemy decydować. A to z kolei wymaga jak najlepszego wykorzystania dwóch zmysłów: słuchu i wzroku. Czy trening może wpływać na te dziedziny?