Ile razy słyszeliśmy na lekcjach wychowania fizycznego, że jesteśmy bardzo wytrzymali lub wręcz przeciwnie? Ile razy sami – prowadząc zajęcia sportowe – mówiliśmy naszym uczestnikom o wytrzymałości? Na pewno żaden z nas, związanych zawodowo ze sportem, nie jest w stanie tego zliczyć. Ale czy na pewno uczestnicy zajęć sportowych wiedzą czym jest wytrzymałość organizmu?

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sukces uderza do głów sportowców na całym świecie. Co zmienia się w osobie zawodnika i jego otoczeniu, że niemal z dnia na dzień staje się lub jest odbierany jako zarozumiały, wyniosły i lekceważący?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o zawodnikach, którzy zaprzepaszczają swój talent i możliwości na fantastyczną karierę. Niektórym udaje się ciężką pracą wrócić do sportu, jednak część z nich pozostaje już w cieniu „dawnego“ samego siebie. Uderzenie sodówki może zniszczyć karierę zawodnika w każdym wieku, niezależnie od...

Przy każdym kroku wykonujemy wysiłek, tracąc energię i zużywając węglowodanowe zapasy nagromadzone w mięśniach, w wątrobie, spalamy też tkankę tłuszczową. Każdy trening to wysiłek doprowadzający organizm do zużycia, podczas którego pojawia się zmęczenie, choć subiektywnie możemy go nie odczuwać. Jak to się dzieje, że regularny trening poprawia naszą wydolność? A może systematyczność nie jest wcale tak ważna?