Przygotowanie motoryczne tenisistów stawiane jest dziś na równi z treningiem specjalistycznym i w zależności od wieku, a także poziomu wytrenowania zawiera się w jego strukturze lub stanowi odrębną jednostkę treningową. Nie tak dawno temu zawodnicy szkoleni byli przeważnie przez jednego trenera, którego zadaniem było nie tylko wypracowanie perfekcyjnej techniki i schematów taktycznych, ale również zadbanie o harmonijny rozwój fizyczny, zapobieganie kontuzjom, kształtowanie prawidłowych nawyków...

Współcześnie na poziomie wyczynowym każda z tych składowych treningu przypisana jest innej osobie, dzięki czemu mogą się one skupić wyłącznie na danym aspekcie wpływającym na poprawę dyspozycji profesjonalnego tenisisty.

Trening ogólnorozwojowy w tenisie stanowi niezbędną bazę przygotowania specjalistycznego. Wymagania w zakresie koordynacji i wysiłków szybkościowo-siłowych, z którymi mierzą się tenisiści, są przy obecnym stylu gry i technologii rakiet niezwykle wysokie. Wypracowanie efektywnej indywidualnej techniki nie zagwarantuje sukcesów, jeśli nie idzie w parze z wysokim poziomem szybkości biegu, czasu reakcji, równowagi ciała i innych zdolności motorycznych. W dodatku różnorodność nawierzchni kortów zmusza do ciągłej adaptacji i dostosowywania sposobu prowadzenia wymian, co również przekłada się na wykorzystywanie potencjału organizmu w różnych zakresach.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 30  Strona 31  Strona 32

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Louis van Gaal jest jednym z najskuteczniejszych trenerów swojej generacji. Zdobył ligowe tytuły praktycznie ze wszystkimi klubami, z którymi pracował (Ajax Amsterdam, FC Barcelona, AZ Alkmaar i Bayern Monachium) i jest wychwalany pod niebiosa za umiejętności taktyczne. Spośród innych trenerów wyróżnia go nieprzeciętny charakter, przez co polaryzuje otoczenie. Jak wszystkie wybitne jednostki, ma zwolenników i przeciwników. On jednak nic sobie nie robi z tego, co mówią o nim inni. Ma swoje...

Rolą trenera jest odpowiednie zaplanowanie procesu treningowego, tak aby uniknąć przemęczenia i przetrenowania. Zadanie to jest szczególnie trudne, bo nie zawsze samopoczucie i ogólna ocena zdrowia zapewniają prawidłową informację o tym, jak organizm sportowca reaguje na trening. Aby właściwie ocenić stan zawodnika, konieczne są szczegółowe analizy i szeroko pojęte środki kontroli. Trzeba też wiedzieć, jak zmieniają się fizjologiczne wskaźniki zmęczenia podczas wysiłku oraz znać metody ich badania.