Lubię takie pytania w tytule. Oj, lubię! Nie da się ukryć, że mają one w sobie element szelmowskiego uśmiechu, sugerującego, że po raz kolejny mądry Polak po szkodzie. Jednak ten tekst nie będzie tylko – ani nawet przede wszystkim – o tym, co nam nie wyszło. Zamiast tego chciałbym w syntetycznej formie przedstawić również to, dlaczego innym się udało i jak na poziomie systemowym można dążyć do powielania ich ścieżki do sukcesu.

Planując ten artykuł i analizując dogłębnie mecze finałów Mistrzostw Europy U-21 w Piłce Nożnej 2017, zebrałem bardzo dużo materiału. Zdecydowanie zbyt wiele, aby w strawnej formie upchać wszystkie te wątki i obserwacje do jednego artykułu. Dlatego na potrzeby tego tekstu zdecydowałem się na przyjęcie formuły przeglądowego vademecum, które bardziej wylicza dominujące tematy, niż zajmuje się ich pełnym przedstawieniem. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to idealna opcja, ale jednocześnie uważam, że EURO 2017 dostarczyło dość interesujących problemów badawczych, aby je tu zasygnalizować do dalszych studiów i analizy. Będzie to również spojrzenie subiektywne i nacechowane często radykalnymi opiniami – o jednych napiszę dużo, a o innych wcale. Taki charakter tekstu jestem w stanie obronić w każdej chwili znaczeniem poruszanych zagadnień.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 42  Strona 43  Strona 44  Strona 45  Strona 46  Strona 47

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo z niepozornego miejsca zmienił się w imponujący kompleks obiektów i zaplecze sportowe, które tak kiedyś, jak i dzisiaj z powodzeniem służy kolejnym pokoleniom polskich olimpijczyków. I choć Cetniewo początkowo przeznaczone było wyłącznie dla pięściarzy, to w okresie późniejszym w jego murach znalazło się również miejsce dla zawodników uprawiających inne dyscypliny sportowe.

Rok 2018 zapowiada się bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o finansowanie, jak i ze względu na perspektywy szkoleniowo- -organizacyjne w polskim sporcie. Coraz pewniej wkraczają do niego również nowoczesne technologie, które udoskonalają proces szkolenia, a nawet śledzenia rozgrywek w różnych dyscyplinach. Kolejne rewolucyjne urządzenia dają nam coraz większe szanse na wykorzystanie pełnego potencjału zawodników i lepszej diagnostyki procesu przygotowania każdego sportowca. Pozostaje tylko liczyć, że udoskonalane...