Dane dotyczące masy ciała i jego obwodów warto jest poszerzyć o informacje dotyczące składu ciała: procentowej zawartości masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej i nawodnienia. Umożliwiają one szerszy wgląd w zmiany zachodzące w organizmie, dzięki czemu można je kontrolować, wprowadzając modyfikacje w treningu lub diecie. Jaką metodą najlepiej przeprowadzić analizę składu ciała, opisuje Mariusz Rokita.

Czym jest BIA?

Analiza impendancji bioelektrycznej, w skrócie BIA od ang. bioelectrical impedance analysis, to nieinwazyjna metoda pomiaru ciała polegająca na – mierzeniu za pomocą elektrod – oporu elektrycznego składającego się z rezystancji i reaktancji tkanek, przez które przechodzi wiązka prądu elektrycznego o niskim natężeniu. Koncepcja zakłada, że każda z tkanek ma własne właściwości w kwestii przewodzenia elektrycznego prądu. Rozpatrując dwie składowe, można stwierdzić, że dobrym przewodnikiem prądu w ciele człowieka będzie tkanka mięśniowa i krew zawierająca dużo elektrolitów oraz wody. Z kolei za czynny opór elektryczny będzie odpowiedzialna woda zewnątrzkomórkowa oraz tkanka tłuszczowa, która spowoduje spadek napięcia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 56  Strona 57  Strona 58  Strona 59  Strona 60  Strona 61

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Na orlikach rządzi piłka nożna, jednak warto pokazać dzieciom, że inne zespołowe gry sportowe mogą być równie atrakcyjne. Adam Suska z Fundacji Orły Sportu przedstawia podsumowanie projektu „PGNiG Kocham Ręczną na Orliku”, w którym wzięło udział prawie 16 000 dzieci i młodzieży z całej Polski. Ćwicząc i grając pod kierunkiem gwiazd reprezentacji Polski, dzieci zapoznawały się z podstawami techniki gry w szczypiorniaka.

Wakacje to niepowtarzalna okazja, by zorganizować obóz sportowy, a także wzmocnić ducha drużyny, przeżyć coś niezapomnianego i wrócić z nową energią do codziennych treningów. Zajęcia z psychologii sportu prowadzone przez firmę SPORT AND MINDS są nieodłącznym elementem programu letnich obozów Akademii Piłkarskich JUVENTUS w Polsce. Agnieszka i Marcin Kwiatkowscy opowiadają, co ciekawego działo się na Groklin Camp 2018 w Grodzisku Wielkopolskim.