Arena zmagań sportowych może być bezlitosnym miejscem dla zawodników w każdym wieku i na każdym poziomie treningowego zaawansowania. Kiedy rywalizacja toczy się wyłącznie o zwycięstwo oraz dominację nad przeciwnikiem, zdarza się, że sportowcom i trenerom puszczają wszelkie hamulce. O ciemnych i jasnych stronach rywalizacji sportowej pisze Grzegorz Więcław.

Ciemne oblicze rywalizacji sportowej jest, niestety, cały czas obecne w naszej zbiorowej podświadomości. Do tego stopnia, że czasem może się wręcz wydawać, że jedyna droga do mistrzostwa usłana jest trupami, a podążanie nią wymaga cwaniactwa, krętactwa i balansowania na granicy zasad fair play. W głowach wielu Polaków zakorzeniło się przekonanie, że pierwszy milion trzeba ukraść i tyczy się to zarówno naszego myślenia o sukcesie w biznesie, jak i w sporcie.

Pomimo coraz większych starań o utrzymanie określonych standardów moralnych w środowisku sportowym, wielu uczestnikom sportowych wydarzeń cały czas zależy na wygranej za wszelką cenę, bez względu na jej wysokość. Dlatego też często trenerzy stają przed absurdalnym dylematem – wygrać czy przegrać w zgodzie z zasadami i wartościami?

Budowanie organizacji i poszczególnych zespołów na mocnych zasadach moralnych to wielkie wyzwanie dla trenerów i menedżerów w każdej dyscyplinie i na każdym szczeblu zaawansowania. W moim przekonaniu jest to szczególnie ważne w środowisku sportu i rekreacji dzieci i młodzieży, choć istnieją pozytywne przykłady takich drużyn także w sporcie wysoko kwalifikowanym. Jednym z nich jest niewątpliwie Chicago Bulls z lat 90. XX wieku, prawdopodobnie jeden z najwspanialszych zespołów wszech czasów. Phil Jackson, ówczesny trener Bullsów i twórca ich sukcesów, opierał swoją filozofię trenerską na mądrościach Dalekiego Wschodu oraz wierzeniach rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Swój zespół budował, opierając się na wartościach takich jak odwaga, ale i współczucie. Sam najlepiej opisuje ten sposób myślenia: „Jest taki czas, kiedy trzeba rzucić się w wir gry i postawić swoje serce na szali. To wymaga od zawodników nie tylko odwagi, ale i współczucia dla samego siebie, kolegów z drużyny i przeciwników”.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 26  Strona 27  Strona 28  Strona 29  Strona 30  Strona 31

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Efektywna komunikacja jest kluczową umiejętnością zarówno w sportach indywidualnych, jak i zespołowych. W sytuacji rywalizacji sportowej wymagającej wysiłku, zdecydowania i efektywnego działania sprawne porozumiewanie się pomiędzy zawodnikami oraz między nimi a trenerem może być kluczowym elementem decydującym o zwycięstwie bądź porażce. Agnieszka i Marcin Kwiatkowscy zdradzają tajniki efektywnej komunikacji w pracy trenera, zwracając uwagę na konieczność odpowiedniego formułowania poleceń, unikania pewnych sformułowań, jak również...

Futbol to stosunkowo prosta gra, jednak jak powszechnie wiadomo, bardzo nieprzewidywalna. Można jednak zwiększyć kontrolę nad przebiegiem samej gry przez opracowanie procedur funkcjonowania grupy i poszczególnych zawodników na boisku w szerszej perspektywie modelować grę, jak przekonuje trener piłki nożnej z Licencją UEFA A Jakub Myszkorowski.