Wyobraź sobie najbardziej wyraziście, jak potrafisz, spełnienie swoich pragnień i uznaj, że już się urzeczywistniły. Jeśli nie zabraknie ci wytrwałości i koncentracji, sukces nie każe na siebie długo czekać.

Joseph Murphy

Twórcze nocne mary. Czary?

Dzieciństwo… Późny wieczór, po dobranocce, ciemny pokój. Pora spania, spać się jednak nie chce. Od czasu do czasu przejeżdżający samochód rozjaśnia wnętrze pokoju. Światła reflektorów, przechodzące przez wzorzystą firankę, rzucają na ścianę ruchomy cień – teraz to wiesz....

Już w dzieciństwie system wyobrażeń był na doskonałym poziomie. Tworzenie różnych historii, wyimaginowanych przyjaciół, wyobrażanie sobie spotkania ze Świętym Mikołajem sprawiało, że świat stawał się jeszcze ciekawszy.

Powinniśmy? Musimy? Chcemy! To robi różnicę

Czy dziś, przez człowieka dorosłego, ta naturalna umiejętność nadal jest doskonalona, a przede wszystkim – czy jest źródłem miłych wrażeń? Czy po licznych konfrontacjach, może nawet rozczarowaniach związanych z dorosłym życiem, a nierzadko z usztywnioną świadomością posiadania przepisu na życie, jesteśmy skłonni do tworzenia różnych obrazów? Czy mając świadomość siły wyobrażeń oraz ich wpływu na nasze funkcjonowanie i rezultaty działań, umiemy nad nimi panować i wykorzystywać w słusznej sprawie? Czy kojarzymy je z pozytywnymi emocjami? Powinniśmy. Powinniśmy sobie wyobrażać różne sytuacje, a także – będąc trenerami, nauczycielami wychowania fizycznego – zachęcać do tego innych.

Rzecz o treningu ideomotorycznym

Wśród licznych metod wykorzystywanych w psychologii sportu istotne miejsce zajmuje trening wyobrażeniowy, nazywany również ideomotorycznym, przez niektórych utożsamiany z wizualizacją. To jedna z metod najszerzej stosowanych w ramach treningu mentalnego. Oprócz wysokiej skuteczności ma na to wpływ zapewne duża różnorodność technik i nieustanny rozwój samej metody.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Niektórym osobom, szczególnie spoza sportu, może się wydawać, że problem alkoholu nie dotyczy sportowców. Przecież zarówno oni, jak i trenerzy powinni prowadzić zdrowy styl życia i stronić od wszelkich używek. Sportowcy to ludzie, którzy na życie zarabiają umiejętnościami swojego ciała, więc jak mogą nie dbać o swoje narzędzie pracy? Niestety, zdarza się, że zarówno zawodnicy, jak i trenerzy z różnych przyczyn szkodzą sobie, nadużywając alkoholu. Dlaczego alkohol pojawia się w środowisku sportowym?

Aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie zdrowia. Nie należy tu umniejszać roli diety i zdrowego trybu życia, jednak to właśnie ruch pozwala zachować sprawność i dobrą kondycję. Co więcej, badania wykazują, że umiarkowany wysiłek fizyczny jest tym elementem, który pozytywnie wpływa na jakość procesów poznawczych, takich jak koncentracja, uwaga oraz zapamiętywanie, co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności podczas pracy lub nauki.