Czy ten tytuł w ogóle ma sens?! Jak z tego, co wydaje się celem każdego – nie tylko sportowca, ale wszystkich, którzy podejmują się jakichkolwiek wyzwań – można uczynić zaprzeczenie tejże idei? Otóż praktyka pokazuje, że jednorazowy sukces może stać się przyczyną zapoczątkowania długotrwałego trendu spadkowego. Jak temu zapobiec?

Najlepszego przykładu, jak trudno jest zreplikować wybitne wyniki, dostarcza piłkarska Liga Mistrzów prowadzona przez UEFA. Choć w obecnej formule (z drobnymi lub większymi modyfikacjami) rozgrywki te funkcjonują od 1992 roku, a więc od ćwierćwiecza, dopiero Real Madryt, zwyciężając w 2017 roku w finale w Cardiff z Juventusem Turyn, jako pierwszy zespół w historii sięgnął po ten tytuł dwa razy z rzędu. Wcześniej sztuka ta nie udawała się nikomu. Nie ma tu jednak mowy o powtarzającym się sezon po sezonie przypadku. Był to efekt przemyślanej strategii sportowej i biznesowej, pozwalającej zgromadzić w jednym klubie czołowych piłkarzy świata, zapewnić im optymalne warunki treningowe, utrzymać ich motywację i systemowo przygotować do gry zawsze o najwyższe cele. Kiedy sukces zdarza się trochę z przypadku – czy to w efekcie zbiegu okoliczności, czy gdy przypada w nagrodę za zaangażowanie i poświęcenie, a nie w odpowiedzi na systematyczną pracę, wówczas nie tylko trudno o jego powtórzenie, ale wręcz zaczyna on raczej ciążyć. Odniesiony ponad stan, wbrew logice oraz statystyce, sprawia, że nakłady fizyczne czy mentalne na jego wywalczenie okazują się zbyt duże. Wówczas kolejne rozgrywki stoją pod znakiem znacznego obniżenia formy i morale.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 40  Strona 41  Strona 42  Strona 43  Strona 44

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sport, jak każda inna aktywność, którą podejmujemy w życiu, niesie za sobą ryzyko kontuzji i urazów fizycznych. Od drobnych po poważne. Nie należy z tego powodu zniechęcać młodych ludzi do podejmowania aktywności sportowej. Raczej dobrze jest zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby ryzyko urazów minimalizować. A jeśli już się zdarzą, dobrze je wyleczyć przed powrotem do dalszych treningów. Uraz fizyczny nie tylko bowiem negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie młodego zawodnika, ale często także odbija się na jego...

W sporcie umiejętność intencjonalnego skupienia uwagi na teraźniejszości jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu. Myśląc o tym, co dopiero nastąpi lub rozpamiętując wydarzenia, które już minęły, odwodzimy nasz umysł od zadania, które wykonujemy i utrudniamy jego realizację.