Wiedza dotycząca przygotowania motorycznego oraz techniczno-taktycznego to w pracy trenera absolutny i bezsprzeczny fundament. Jednakże bycie trenerem, to robienie czegoś więcej niż tylko rozpisywanie mikrocyklów treningowych i ustalanie taktyki przed meczem. Chodzi tu też o inspirowanie zawodników, motywowanie do pracy, pomoc przy budowaniu ich pewności siebie i poczucia własnej wartości. To jest praca z ludźmi, a co za tym idzie z relacjami i na relacjach.

Dlatego tak ważne jest dbanie o rozwój umiejętności miękkich, a w szczególności inteligencji emocjonalnej. No dobrze, ale o co w ogóle chodzi w tej całej inteligencji emocjonalnej? W jaki sposób trener może z niej korzystać? A także jak może stać się emocjonalnie inteligentnym trenerem oraz człowiekiem?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 56  Strona 57  Strona 58  Strona 59

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Najczęściej sport i aktywność fizyczna są źródłem wielu pozytywnych emocji, na których temat opublikowano wiele badań naukowych, potwierdzonych doświadczeniem zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów. I choć, emocje negatywne pojawiają się stosunkowo rzadziej, niewątpliwie warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić lub/i zapobiegać ich powstawaniu.

Mówi się, że nie każdy dobry zawodnik będzie dobrym trenerem, a nie każdy dobry trener był kiedyś dobrym zawodnikiem. Myślę, że jesteśmy w stanie podać przykłady zawodników i trenerów potwierdzające obydwie tezy. Jednak w tej materii trudno jest doszukiwać się jakiejś prawidłowości. Dlatego też wielu zawodników (od najsłabszych, przez przeciętnych aż po najlepszych) próbuje po zakończeniu kariery sportowej zająć się trenerką. Z różnym skutkiem oczywiście.