W dzisiejszych czasach bardzo dużo uwagi poświęcamy jednostkom, hołdując indywidualności. Nawet gdy pojawia się kontekst dyscyplin drużynowych, za wszelką cenę wyróżniamy jednostki, często przeceniając ich wpływ na wynik zespołu. Dlatego stworzenie teamu, który funkcjonowałby jak jeden organizm, nie zaś jak grupa indywidualistów, wydaje się podwójnie trudnym zadaniem.

Jak zatem zbudować team o wysokim poziomie spójności, charakteryzujący się dobrą współpracą? Niezbędna wydaje się umiejętność motywowania innych, inspirowania, zdefiniowanie ról i norm grupowych. Olbrzymim wyzwaniem jest, aby zawodnicy przyjmowali sukces drużyny jako własny, ponadto przekładali interes drużyny nad własne korzyści.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 50  Strona 51  Strona 52  Strona 53

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Phil Jackson – zdobywca 11 pierścieni mistrzowskich ligi NBA. Żywa legenda koszykówki. Ikona trenerstwa. Ja jestem pod wielkim wrażeniem nie tylko tego, co Jackson osiągnął jako trener, ale też tego, w jaki sposób to zrobił. Przeczytałem wszystkie książki autorstwa Jacksona i uważam, że można uznać jego filozofię pracy z zespołem za wzorcową.

Każdy, kto poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, planuje ją z dużym wyprzedzeniem i przygotowuje się do określonych zadań. Planowanie pozwala szybciej i bez błądzenia osiągać zamierzone cele, ponieważ dobry plan pełni rolę drogowskazu i motywuje do pracy. Trener i nauczyciel nie mogą pracować bez planu. Nie może też być to tylko ogólny nieutrwalony zamysł. Realnej mocy planu doświadczymy wówczas, gdy przyjmie on postać spisanych zadań.