Najczęściej sport i aktywność fizyczna są źródłem wielu pozytywnych emocji, na których temat opublikowano wiele badań naukowych, potwierdzonych doświadczeniem zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów. I choć, emocje negatywne pojawiają się stosunkowo rzadziej, niewątpliwie warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić lub/i zapobiegać ich powstawaniu.

Bez wątpienia jednym z zagrożeń angażowania się w sport wyczynowy jest syndrom wypalenia. Będąc świeżo po największej imprezie sportowej, igrzyskach olimpijskich, które w sierpniu tego roku odbyły się w Rio de Janeiro, częściej pojawiają się informacje na temat wypalenia zawodników, którzy w niej uczestniczyli. Czym jest zjawisko burnoutu? Jakie są jego oznaki? I co zabezpiecza sportowców przed wypaleniem?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 60  Strona 61  Strona 62  Strona 63

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wiedza dotycząca przygotowania motorycznego oraz techniczno-taktycznego to w pracy trenera absolutny i bezsprzeczny fundament. Jednakże bycie trenerem, to robienie czegoś więcej niż tylko rozpisywanie mikrocyklów treningowych i ustalanie taktyki przed meczem. Chodzi tu też o inspirowanie zawodników, motywowanie do pracy, pomoc przy budowaniu ich pewności siebie i poczucia własnej wartości. To jest praca z ludźmi, a co za tym idzie z relacjami i na relacjach.

Mówi się, że nie każdy dobry zawodnik będzie dobrym trenerem, a nie każdy dobry trener był kiedyś dobrym zawodnikiem. Myślę, że jesteśmy w stanie podać przykłady zawodników i trenerów potwierdzające obydwie tezy. Jednak w tej materii trudno jest doszukiwać się jakiejś prawidłowości. Dlatego też wielu zawodników (od najsłabszych, przez przeciętnych aż po najlepszych) próbuje po zakończeniu kariery sportowej zająć się trenerką. Z różnym skutkiem oczywiście.