"Tworzenie drużyny nie jest zbiorem ćwiczeń, które wykonuje się od czasu do czasu, lecz sposobem myślenia przenikającym wszystkie relacje między ludźmi w danej grupie".

Obserwując drużyny sportowe, możemy przyglądać się procesom zarówno indywidualnym, jak i grupowym. Podczas gry w zespole ujawniają się reakcje zawodników względem samych siebie, ale także wobec pozostałych członków drużyny, trenerów i całego sztabu szkoleniowego. Dobrze funkcjonujące drużyny nie zawsze współdziałają harmonijnie, natomiast te harmonijnie działające niekoniecznie odnoszą zwycięstwa. Tworzenie skutecznego zespołu oraz ciągła praca nad jego spójnym funkcjonowaniem to podstawowe zadania trenera.

Sporty drużynowe, takie jak piłka siatkowa, w odróżnieniu od dyscyplin indywidualnych wymagają treningu wspólnych psychologicznych cech zespołu. Liczą się nie tylko predyspozycje pojedynczych zawodników, lecz przede wszystkim możliwość włączenia wszystkich cech tych osób w skład osobowości całej drużyny. Malarecki w swoim manifeście sportowym scharakteryzował drużyny sportowe jako te, które wymagają najbardziej wszechstronnych treningów, ponieważ szybko zmieniająca się sytuacja w czasie meczu wymaga od zawodników zarówno odpowiedniej sprawności fizycznej, umiejętności współdziałania całego zespołu, jak i podejmowania szybkich wspólnych decyzji1. Stąd też często pojawiające się określenie komentatorów sportowych na temat „dobrze” bądź „słabo zgranego zespołu”.

Prawdziwa drużyna

Buller stwierdza, że „podstawowym celem tworzenia zespołu jest poprawa efektywności jego pracy w ramach określonej organizacji”2. W praktyce najważniejszym elementem w procesie budowania drużyny wydaje się stworzenie poczucia spójności, wzmacnianie zaangażowania zawodników, poprawa komunikacji i redukcja konfliktów. Warto również podkreślić, że mianem zespołu nie należy określać jedynie sześciu zawodników na boisku. Zespół siatkarski tworzą: wszyscy zawodnicy (drużyna, nie tylko podstawowy skład), trener oraz wszyscy współpracownicy ekipy. Relacje nawiązywane między zawodnikami, trenerem oraz pozostałymi członkami zespołu również mają wpływ na jakość gry i możliwość wygranej w rywalizacji.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Cel? Przetrwać! Granice możliwości ludzkiego organizmu.

W ciągu kilku ostatnich lat bieganie bardzo zyskało na popularności. poza aspektem rywalizacyjnym, czyli przygotowywaniem się do startów w zawodach, ludzi zachęca również aspekt zdrowotny – poprawia ono kondycję, sylwetkę, a także samopoczucie. rozmawiając ze znajomymi, którzy połknęli tego bakcyla, oraz lekkoatletami uprawiającymi biegi, często słyszę, że bieganie odmieniło ich życie, czują się dobrze we własnym ciele i lepiej radzą sobie z codziennym stresem. Można uznać, że są to niemal sloganowe hasła, myślę jednak, że warto nieco bliżej...