Jednym z najważniejszych zadań trenera jest stworzenie zespołu z grupy indywidualności. Proces budowania drużyny nierzadko wiąże się z niełatwymi i niezrozumiałymi dla postronnego obserwatora decyzjami.

Didier Deschamps, trener reprezentacji Francji w piłce nożnej, przed mistrzostwami świata w Brazylii odsunął od składu jedną z ówczesnych gwiazd francuskiej piłki – Samira Nasriego. Na konferencji prasowej tak tłumaczył swoją decyzję zaskoczonym dziennikarzom: „Dla mnie najważniejszą rzeczą przed mistrzostwami świata wcale nie jest selekcja 23 najlepszych zawodników, ale najlepszego możliwego zespołu. Tu nie chodzi tylko o indywidualne umiejętności, ale też o postawę względem kolektywu”.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 48  Strona 49

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wielokrotnie większość osób słyszała o tym, że tak naprawdę „każdy z nas jest inny”. Ale co to właściwie znaczy? Niezaprzeczalnie różnimy się między innymi temperamentem i osobowością. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz relacji zachodzącej między poszczególnymi cechami temperamentu a efektywnością różnego rodzaju działań w sporcie.

Czego możemy nauczyć młodych zawodników podczas wspólnego oglądania imprez sportowych?. Oglądanie zmagań sportowych – czy to w telewizji, czy na żywo – to dla wielu młodych ludzi spora przyjemność, często związana z dużymi emocjami. Mają wtedy okazję podpatrywać swoich idoli w akcji, nierzadko u szczytu sportowej kariery. Mogą zobaczyć, jak się zachowują w różnych sytuacjach – jak się koncentrują, jak radzą sobie ze stresem i presją, jak współdziałają w zespole czy też jak przyjmują zwycięstwa i niepowodzenia.