Ogromna satysfakcja - to czujemy, gdy mija kolejny udany sezon. Zwłaszcza wtedy, gdy za sukcesami na zawodach stoi solidnie przepracowana runda zimowa i wiosenna, ogromny wysiłek, stres, poświęcenie i dobra wola wszystkich zaangażowanych stron - trenera, zawodnika, dyrekcji szkoły i rodziców.Wszystko układa się po naszej myśli, aż tu nagle... pstryk i gdzieś na linii zaczyna zgrzytać. Czujemy że „coś" wisi w powietrzu i jest tylko kwestią czasu, kiedy wybuchnie. Czyżby KONFLIKT?

W najnowszym numerze piszemy, dlaczego współpraca na linii TRENER - ZAWODNIK - RODZICE - SZKOLĄ nie zawsze przebiega tak, jak byśmy tego chcieli i co zrobić, by to zmienić. Polecam artykuł „Uwaga konflikt - jak skutecznie prowadzić rozmowy na trudne tematy" autorstwa Doroty Pietrzyk-Matusik. Znajdą w nim Państwo wiele praktycznych rad i dowiedzą się, jak reagować w sytuacji konfliktu, jakich słów używać w rozmowie, co robić, gdy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli i jakich pseudorozwiązań unikać, jeśli nie chcemy, aby nasze starania poszły na marne. W bieżącym numerze sporo miejsca poświęcamy także punktom zapalnym w relacjach na linii szkoła - klub sportowy. Czy młody człowiek trenując rzeczywiście traci czas, który mógłby poświęcić na naukę? O różnych relacjach między szkołą i klubem sportowym, przyczynach nieporozumień, a także próbach ich rozwiązania pisze Marcin Kochanowski w tekście „Jeden uczeń - dwa światy". W ramach „Warsztatu trenera" kolejna porcja ćwiczeń i zabaw ruchowych. Polecam zabawy treningowe w koszykówce, magiczny świat ćwiczeń z oporem zewnętrznym (tym razem ćwiczenia w trójkach) oraz tekst „Jak rozwijać gibkość u dzieci i młodzieży - propozycje ćwiczeń i testów sprawdzających”.

WARSZTAT TRENERA

"Gibkość można określić jako zdolność do wykonywania czynności ruchowych z dużą amplitudą. Uwarunkowa jest anatomiczną budową stawów, elastycznością więzadeł, ścięgien i mięśni oraz ich siłą. Rozróżnia się dwa rodzaje gibkości - czynną i bierną. Zakres gibkości biernej jest większy od czynnej gibkości. Różnica ta pod wpływem treningu maleje,głównie w wynik wzrostu czynnej gibkości. Gibkość ma bardzo duży wpływ na możliwości ruchowe zawodnika, zwłaszcza w ruchach wymagających krańcowego położenia w poszczególnych stawach. Stąd też uwzględnienie...

Technika w piłce nożnej jest fundamentem wszystkich działań, a zarazem jest jej najtrudniejszą składową do wytrenowania. Pod słowem "technika" kryje się "umiejętność ekonomicznego, celowego wykonywania wszystkich czynności ruchowych, niezbędnych w skutecznym prowadzeniu gry w określonych warunkach". Podstawą niemal każdego ćwiczenia w piłce nożnej jest jej nauczanie lub doskonalenie, dlatego w treningu piłkarskim poświęcamy jej dużo czasu i energii.

Podczas oceniania i analizowania poziomu wytrenowania pływaków używa się różnych testów do oceny możliwych osiągnięć zawodników w zakresie ich uwarunkowań funkcjonalnych organizmu, psychomotorycznych oraz technicznych.
 

Świat ćwiczeń siłowych to nieograniczone spektrum możliwości oddziaływania na ludzkie ciało i umysł. Drugi artykuł cyklu porusza zaangażowanie trzech osób współpracujących ze sobą w celu pobudzenia mięśni pleców i brzucha. Jest to świetna okazja do połączenia ćwiczeń prezentowanych w pierwszym artykule cyklu w jeden trening, co zaowocuje bardziej globalnym pobudzeniem układu mięśniowego i zwiększeniem kontroli nad układem ruchu uczniów, czy zawodników w trakcie jednej lekcji, czy treningu.

Częste i jednakowe treningi, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, mogą prowadzić do utraty satysfakcji i radości płynącej z uprawiania sportu. Monotonny trening powoduje rutynę i prowadzi do wypalenia się zawodników. W celu uniknięcia takich problemów powinno się wprowadzać przeróżne gry, zabawy i konkursy. Im większa różnorodność tym lepiej dla drużyny.

Nie da się iść przez życie bez emocji, ponieważ są one wpisane w całą scenerię życia człowieka na Ziemi, można jednak spróbować podchodzić do nich we właściwy sposób.

MEDYCYNA W SPORCIE

Kontuzje i urazy są nieodłączną częścią sportu, rekreacji fizycznej oraz całodziennej aktywności ludzkiej. Gdy obrażenia doznajemy w miejscu łatwo dostępnym dla służb medycznych, możliwa jest szybka i skuteczna interwencja wraz z transportem do wyspecjalizowanej placówki. Rosnąca tendencja do wzmożonej aktywności fizycznej powoduje, że osoby nieprzystosowane do zwiększonego obciążenia narządu ruchu zaczynają cierpieć ze względów zdrowotnych. Poza urazami przewlekłymi i tzw. ze zużycia drugą potężną grupę stanowią urazy ostre jako wynik zadziałania...

MT INFO

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Osiąganie wyników sportowych wymaga wiele wysiłku, poświęceń i zaufania obu stron – zawodnika i trenera. Jednak sprawy komplikują się, kiedy zaczyna między nimi zgrzytać…

Czy młody człowiek trenując traci czas, który mógłby poświęcić na naukę ? Szkoła jest zbyt poważną instytucją, by zająć się bieganiem czy kopaniem piłki? O różnych relacjach między szkołą i klubem sportowym, przyczynach nieporozumień, a także próbach ich rozwiązania traktuje dzisiejszy tekst.

W lutowym wydaniu "Magazynu trenera" przedstawiliśmy propozycje stron internetowych poświęconych piłce nożnej, które mogą być przydatne w pracy trenerów - w bieżącym numerze prezentujemy bank wybranych zasobów internetowych w sportach walki.

Konflikt to proces, w którym co najmniej dwie strony dążą do realizacji własnych celów, a jednocześnie chcą zablokować działanie strony preciwnej. Z czego mogą wynikać anatagonizmy? Dochodzi do nich, gdy strony mają poczucie, że realizacje celów przeciwników zagraża ich własnym interesom.

Istotną i niedocenioną w praktyce rolę w przebiegu całego treningu odgrywa jego kontrola. Jej szczególne znaczenie polega na zapobieganiu powstawania zakłóceń w realizacji zadań treningowych, sprzyjając tym samym zwiększaniu możliwości osiągania lepszych efektów treningu. Wiedza o kontroli, umiejętność jej prowadzenia obok podstawowego zakresu działań obejmujących tzw. warsztat trenera, czyli metodyki oraz planowania i organizacji treningu jest nieodłącznym czynnikiem wspomagąjącym efektywność procesu szkolenia zawodników.