W najnowszym wydaniu „Magazynu Trenera” przeczytasz m.in. o tym:

  • jaki rodzaj treningu w zimie – w zależności od uprawianej dyscypliny – najlepiej wybrać,
  • jakimi ćwiczeniami go zastąpić w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych,
  • jak kształtować technikę biegów/gry zespołowej/narciarską oraz z którego sprzętu korzystać,
  • dlaczego warto i w jaki sposób kompleksowo zaplanować trening narciarski,
  • jak rozplanować pracę zespołu w piłce nożnej zimą,
  • jak zbilansować jadłospis w chłodniejszym okresie, by osiągnąć oczekiwane efekty,
  • jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie naramienne,
  • jak wyglądają lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata z perspektywy zawodnika (relację z pierwszej ręki przygotował autor MT Jakub Jelonek, który w tegorocznych MŚ startował w chodzie sportowym),
  • w jaki sposób rozwijać zdolności motoryczne dzieci.

WARSZTAT TRENERA

Mięśnie naramienne to pod wieloma względami wyjątkowa partia. Charakteryzuje się najbardziej skomplikowaną budową ze wszystkich grup mięśniowych ćwiczonych na siłowni. Nie dość, że składa się z 3 części, to każda z nich ma do dyspozycji znacznie większą autonomię niż w przypadku poszczególnych głów innych partii mięśniowych. W naszym cyklu przyszła pora na omówienie techniki treningu mięśni naramiennych. Jak je ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie? O tym poniżej.

Przy odpowiednim planowaniu i zaangażowaniu trenera oraz innych osób z klubu możemy w czasie, w którym inni będą tęsknili za boiskiem, zrealizować dodatkowo jakieś 20 jednostek treningowych i rozegrać kilka zawodów. Jak to zrobić, by nie przeciążyć zawodników? Na jakich elementach gry skoncentrować się na boisku, a na jakich w hali? Trenerską praktyką dzieli się z Czytelnikami „Magazynu Trenera” Jakub Myszkorowski.

W planowaniu procesu kształcenia młodych zawodników obowiązkiem każdego trenera jest zapewnienie wszechstronnego rozwoju dziecka. W okresie przedszkolnym można zaobserwować dużą potrzebę ruchu. Wówczas podopieczny szybciej przyswaja nowe umiejętności motoryczne. Jak to wykorzystać w pracy z młodymi adeptami sportu? Jakie ćwiczenia wprowadzić do stałego programu treningowego? Swoimi doświadczeniami dzieli się z Czytelnikiem trener przygotowania motorycznego – Mariusz Rokita.

Za oknem pojawi się niedługo zima. Jak wykorzystać tę porę roku do osiągnięcia celów treningowych? Okazuje się, że sposobów jest wiele. Jaki rodzaj treningu w zimie wybrać? Jakimi ćwiczeniami go zastąpić w przypadku niekorzystnych warunków? Jak kształtować technikę biegu w zależności od pogody? Czy sprzęt ma znaczenie? O tym wszystkim przeczytacie Państwo w artykule przygotowanym przez Jakuba Jelonka.

Niekiedy bywa tak, że tradycyjny trening siłowy zaczyna być nużący. W efekcie odnotowujemy spadek ogólnej formy lub stagnację w progresji treningowej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z treningu opartego o zasady systemu HIFT. Nie są tu ważne wiek, staż treningowy czy cel aktywności. Ta forma zawsze przyniesie wymierne korzyści i pozwoli wyjść poza sztywne szablony tradycyjnych modeli treningu fizycznego.

Zbliża się wyczekiwany sezon narciarski. Zanim Wasi podopieczni przygotują sprzęt na stoki, powinniście zadbać o ogólne wzmocnienie ich organizmów. Na 2 miesiące przed pierwszymi zjazdami warto popracować nad budowaniem bazy tlenowej i siłowej, ponieważ są one kluczowe przy tego rodzaju aktywności. Jaki rodzaj ćwiczeń warto włączyć do programu treningowego? Jak rozplanować jednostki treningowe w skali tygodnia? Tajniki treningu narciarskiego zdradza Krzysztof Sztompka.

Nieistotne jaką aktywność wykonujemy na zewnątrz, właśnie nastał czas, kiedy trzeba dołożyć wszelkich starań, aby ubrać się odpowiednio do warunków atmosferycznych, czyli przede wszystkim chronić się przed niską temperaturą. Coraz więcej osób w takiej sytuacji sięga po odzież termoaktywną. Czym ona właściwie jest i czy tylko zimą można z niej korzystać? Jakie funkcje musi spełniać, jak ją dobrać i jak o nią dbać, aby długo odgrywała swoją rolę? Na te oraz inne pytania odpowiemy sobie w najwłaściwszym do tego rodzaju rozważań okresie.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Szczegóły robią różnicę – zwłaszcza te drobne, semantyczne. Podobne zdanie, jak to w tytule, ale ze zmienionym „chciał” na „robił” też opisuje z pozoru całkiem pożądaną sytuację dla trenera, jednak różni się znacząco pod względem koncepcji przywództwa. Tymczasem sztuką jest sprawić, aby nasi podopieczni zamiast po prostu wykonywać nasze polecenia, uwierzyli w stojącą za nimi wizję i zapragnęli za nią podążać.

We współczesnej psychologii sportu ujawnia się tendencja do jak najpełniejszego opisu zawodnika oraz tworzenia w miarę zwartej całości składającej się z wielu elementów wzajemnie ze sobą powiązanych. Zaciera się przy tym tradycyjne rozumienie i oddzielne traktowanie właściwości psychicznych, psychomotorycznych, somatycznych czy technicznych. Kompleksowe planowanie szkolenia zawodnika to jeden z podstawowych warunków decydujących o sukcesie sportowym. Nic więc dziwnego, że trenerzy chcą wiedzieć, jakie cechy oraz w jakich...

Zarówno praktyka jak i badania pokazują, że rola, jaką odgrywa trener w sporcie, jest jedną z najważniejszych. Pozytywnie ukształtowana relacja trenera z zawodnikami wpływa na zachowania sportowca zarówno na boisku, jak i poza nim. Może być ona źródłem motywacji i rozwoju, jak i powodem rezygnacji z dalszego uprawiania sportu. Warto wiedzieć, że opisywana relacja pozwala skutecznie prognozować sukces sportowy.

DIETA SPORTOWA

Częste, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zjawisko, to rozbudowywanie gabarytów z nastawieniem na rozbudowę masy mięśniowej. Jak zatem zaplanować żywienie, by dominował przyrost masy mięśniowej względem tłuszczu? Polecamy przykładowy jadłospis z zaleceniami dietetyka.

Wśród klientów siłowni coraz częściej spotyka się osoby stosujące diety alternatywne, eliminacyjne czy polegające na odwróceniu rozkładu makroskładników w stosunku do standardowej diety. W świecie profesjonalnych sportowców także mamy do czynienia z popularyzacją innych niż standardowe sposobów żywienia. Jako naród jesteśmy coraz bardziej świadomi żywieniowo, natomiast nadal trudno o znalezienie trenera personalnego, który ma odpowiednią wiedzę na temat prowadzenia osób stosujących...

Popularność diety wegańskiej, czyli tej pozbawionej produktów pochodzenia zwierzęcego, rośnie. Wraz z nią pojawia się coraz więcej pytań, nie tylko o praktyczne zastosowanie takiego modelu żywienia, ale też o poszczególne składniki roślinne i komponowanie diety pod kątem aktywności fizycznej. Poniższy artykuł jest odpowiedzią na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Aby zdać sobie sprawę z wagi posiłku potreningowego, wystarczy dokładnie przyjrzeć się zasadom wszelakich diet czy schematów żywieniowych. Otóż znakomita większość z nich zaleca, żeby największa porcja jedzenia w ciągu dnia przypadała na okres bezpośrednio następujący po aktywności fi zycznej. Szczególnie dobrze to widać w jadłospisach redukcyjnych lub zawierających kilkunastogodzinną głodówkę (np. intermittent fasting). Zawsze większość kalorii w ciągu dnia zawarta jest w posiłku przedtreningowym oraz potreningowym,...

MEDYCYNA W SPORCIE

Jest spore grono sportowców, którzy rezygnują z regularnego oddawania krwi z obawy przed spadkiem wydolności oraz pogorszeniem wyników sportowych. Są też czynni dawcy, którzy zastanawiają się, czy dzień donacji musi być dniem nietreningowym. Jak jest naprawdę?

Stopy biegacza narażone są na szereg dolegliwości: odciski, pęcherze, czarniejące i schodzące paznokcie czy grzybica. Aby im zapobiegać, trzeba odpowiednio dbać o skórę stóp i paznokci oraz w porę reagować na każdy objaw dyskomfortu.

FITNESS

Trening ogólnorozwojowy, mający na celu maksymalnie wszechstronną poprawę i rozwój wszystkich zdolności motorycznych, to jedna z obowiązkowych pozycji w planie treningowym amatora. Mimo tego, w ostatnich czasach zdecydowanie nie można powiedzieć, że ten typ treningu jest powszechnie stosowany przez szkoleniowców, a szkoda! Dlaczego warto zrobić krok w tył i wrócić do „ogólnorozwojówki” w swoich planach? I co ważniejsze: dlaczego jest to tak istotne w treningu amatorów?

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

W tym numerze MT zachęcamy do przeczytania relacji Jakuba Jelonka z londyńskich Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Autor „Magazynu Trenera” startował w tegorocznych MŚ w chodzie sportowym i postanowił podzielić się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat przygotowań do zawodów, pobytu w Londynie, oprawy organizacyjnej oraz atmosfery w polskim zespole. Zachęcamy do lektury!

Powstaje wiele artykułów, których tematem przewodnim są rodzaje i techniki treningowe, które mogą stać się narzędziem do poprawy poziomu usług instruktora czy trenera personalnego. Można też pogłębiać swoją wiedzę, umiejętności i zasób ćwiczeń na warsztatach. Wszystko to jednak wiąże się z koniecznością zainwestowania sporych pieniędzy, a zwrot włożonego wysiłku i nakładu finansowego następuje po bardzo długim czasie. Jednak oprócz płatnych „ulepszaczy usług”, są też takie, które nie wiążą...

W jaki sposób można zweryfikować oczekiwania i refleksje klienta związane z prowadzonymi przez nas treningami? Jak bezbłędnie zinterpretować odczucia podopiecznego na temat podjętej współpracy? Niektórzy powiedzą, że wystarczy po prostu zapytać. Czy jest to jednak tak oczywiste? Ilu z nas umiałoby udzielić szczerej odpowiedzi, zwłaszcza w sytuacji, w której nie do końca jesteśmy z usług trenera zadowoleni? Proponuję stworzyć proste narzędzie, które pozwoli określić poziom zadowolenia klienta z naszych usług...