Magazyn Trenera stale się rozwija i ewoluuje. Macie Państwo przed sobą kolejny – 50 już – numer czasopisma. Tym razem w odświeżonej, atrakcyjniejszej i praktyczniejszej odsłonie. Zmieniamy się dla Państwa i chcemy być coraz lepsi. Nie zamierzamy przy tym teoretyzować, tylko dostarczać rzetelnych i praktycznych wskazówek dotyczących zdrowia, aktywności fizycznej, psychologii, trendów w dydaktyce sportu i rekreacji, prawidłowego komponowania treningów i diet czy zarządzania procesem edukacyjnym młodych ludzi. Mamy wysokie aspiracje. Niezmiennie chcemy wspierać Państwa działania i aktywność. Być trendsetterem branży.

Stymulacja fizyczna organizmu wymaga nie tylko poświęceń, ale również miarodajnej wiedzy. Nie wystarczą zatem konsekwencja i dyscyplina. Trzeba posiadać jeszcze pewien niezbędny zasób informacji, które pozwolą znacząco rozwinąć nasze umiejętności i w efekcie – a tego oczekujemy chyba najbardziej – poprawić wyniki. W tym numerze takiego pakietu przydatnych wiadomości nie brakuje. Dr Piotr Mamczur podpowiada nam m.in. w jaki sposób kształtować moc i szybkość w sporcie, na co zwrócić uwagę podczas projektowania sprofilowanego pod ten cel treningu oraz jakich czynności – w tym konkretnym aspekcie – unikać. W podobnej, projakościowej konwencji, utrzymana jest propozycja Jakuba Jelonka, który pisze z kolei na temat wyznaczania progu mleczanowego. Z artykułu dowiemy się w jaki sposób wydolność tlenowa zawodnika przekłada się na poprawę jego realnych wyników oraz jak tę wydolność sprawdzić. Uzyskanie satysfakcjonujących efektów nie jest jednak wcale takie proste. Dlatego wspomniane wyżej materiały uzupełniamy dawką psychologicznych porad dotyczących m.in. kształtowania odporności psychicznej w sporcie.

WARSZTAT TRENERA

Wiele programów treningowych słusznie zakłada, że w przypadku budowania masy mięśniowej kluczowa jest odpowiednia objętość ćwiczenia. Z kolei przy budowaniu siły dominującą rolę przypisuje się wielkości ciężaru. Gdzie w tym wszystkim jest moc mięśniowa i jakie jest jej znaczenie dla szybkości w sporcie?

W stanie ostrym występuje przeszywający ból odczuwany rano podczas wykonywania pierwszych kroków. Ból pojawia się po wewnętrznej stronie pięty. Często w ciągu dnia ból mija, a wieczorem pojawia się znowu, obejmując całą piętę. Mowa o zapaleniu rozcięgna podeszwowego – jednej z najczęstszych dolegliwości u osób aktywnych fizycznie, a w szczególności biegaczy długodystansowych. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Przerwa w meczu piłki nożnej to raptem kwadrans. Jeśli odliczymy czas niezbędny na pokonanie drogi z boiska do szatni i z powrotem, zostaje jakieś dwanaście minut, podczas których wiele może się wydarzyć. W tak ograniczonym upływem cennych sekund przedziale nie możemy sobie pozwolić na zmarnowanie choćby chwili, jeśli drugą połowę chcemy rozpocząć jako zespół mądrzejszy i lepszy niż ten, który zakończył właśnie pierwsze 45 minut występu.

W czasie treningów często ignorujemy potrzebę aktywizacji mięśni głębokich kosztem skupienia się na mięśniach powierzchownych. Naszym celem jest zazwyczaj uzyskanie lekkoatletycznego wyglądu. Nie zawsze jednak ładna sylwetka jest równoznaczna z odpowiednim poziomem sprawności fizycznej. Dlaczego warto uwzględnić w swoim planie treningowym zestaw ćwiczeń rozwijających mięśnie głębokie? W jaki sposób ćwiczyć? Kilka praktycznych rad poniżej.

W sportach wytrzymałościowych określanie progu mleczanowego przynosi szereg korzyści. Pozwala chociażby ocenić, jaki poziom wydolności tlenowej ma dany zawodnik albo jak reaguje na dotychczasowy trening. Dzięki wyznaczaniu progów możemy również oszacować prognozowany wynik w maratonie. Test ten daje szansę na dokładniejsze uporządkowanie treningu i obserwację progresu zawodnika, czyniąc cały proces treningu poukładanym i skuteczniejszym. Co jeszcze umożliwia ocena wartości progu i jak wykonywać takie testy?

Szerokie i grube mięśnie grzbietu to marzenie każdego zaawansowanego bywalca siłowni. Niezwykle istotne jest tu słowo określające staż. Otóż początkujący bardzo rzadko zdają sobie sprawę, jak skomplikowane są plecy, jak dużą mają objętość, jak trudną technicznie są partią oraz ile trzeba włożyć wysiłku i czasu, żeby zobaczyć pożądane efekty.

Ile razy Twoi podopieczni podejmowali wyzwanie, że do wiosny będą mieć płaski brzuch? Jak to się dzieje, że zwykle po początkowej silnej motywacji, wytrwałości wystarczało im na kilka, a w najlepszym przypadku kilkanaście treningów? Może po prostu nie tędy droga? Poznaj pięć najczęstszych błędów popełnianych przy pracy nad mięśniami brzucha.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Trenerzy często tłumaczą swoje sukcesy i porażki – a w szczególności te seryjne – tzw. zasadą albo efektem pędu (ang. psychological momentum). Podczas konferencji prasowych lub rozmów w kuluarach posługują się stwierdzeniami bezpośrednio nawiązującymi do tej zasady. Mówią: „Jesteśmy na fali wznoszącej” albo: „Po słabym początku odzyskaliśmy impet”, „Przeciwnik postawił twarde warunki i całkowicie nas zdominował”, „Jak się wali, to wszystko”. Chociaż z autopsji zarówno...

Czy to będzie tekst o szkoleniowcu nieudaczniku, który zapisał się niechlubnie w historii piłki nożnej rekordowym nagromadzeniem przegranych? Nie, to artykuł o każdym z nas i o tej części naszej pracy, której nie lubimy najbardziej, a która może dać nam najwięcej.

Mocno wierzę w potęgę umysłu. Jeśli będziemy trenować swój umysł tak, jak robimy to z naszym ciałem i mięśniami, to wtedy w pełni możemy wykorzystać swój potencjał. Wyznaję właśnie takie podejście do życia i ono pozwala mi zmaksymalizować swoje możliwości nie tylko fizyczne, ale i mentalne, emocjonalne i duchowe. Codziennie wykonuję pewne ćwiczenia, o których nie zapominam, bo dzięki nim czuję się dobrze, jestem spokojny i szczęśliwy1.

Novak Djoković

DIETA SPORTOWA

Na nasze zdrowie, które bezpośrednio przyczynia się do szczęśliwego życia, składają się trzy czynniki: prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia dawka pełnowartościowego snu. Ciężko uszeregować tę wielką trójkę według ważności, ale z pewnością na pierwszym miejscu większość osób ustawiłaby właśnie zdrową dietę. Niestety jest ona jednym z najbardziej pracochłonnych elementów tej układanki.

Stawy to ruchome połączenia kości, dzięki którym możemy się swobodnie poruszać. Na kondycję stawów wpływa wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także zmniejsza ból stawów i przyspiesza okres ich regeneracji.

Osoby, które nieszczególnie interesują się dietetyką i przestrzeganiem diety, często identyfikują się ze stwierdzeniem, że nieprzyprawione jedzenie jest jałowe, pozbawione smaku i zwyczajnie niesmaczne. Czy jednak chęć zdrowego odżywiania się i osiągania jak najlepszych wyników podczas treningów oznacza obowiązkowe eliminowanie przypraw z naszego jadłospisu i kuchennych szafek? Czy wręcz przeciwnie – mogą się one okazać pomocne w pokonywaniu dietetycznych barier w świecie sportowca? Pochylmy się nad tematem przypraw...

Popularna opinia krążąca w siłowniach na całym świecie głosi, iż miód stanowi znakomite zastępstwo dla cukru i możemy bez większych obaw używać go w naszej kuchni, gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Czy tak jest w rzeczywistości? Wytwór pracy pszczół jest przecież bardzo kaloryczny i składa się głównie z cukru. Jak zatem postępować? Osładzać sobie treningi, czy unikać miodu?

MT INFO

Kapary OLE! to wyborne gotowe przekąski, można je jeść jak oliwki.

Terapia witaminowa cieszy się sporą popularnością w Europie. W Polsce jest nowym trendem. Ze względu na znakomite efekty zyskuje jednak coraz większe grono zwolenników również w naszym kraju. Dlaczego? Ponieważ kroplówki witaminowe i inne zabiegi dożylne działają natychmiastowo.

Niesamowite wydarzenie, zacięte pojedynki, mnóstwo atrakcji i emocji, 250 zawodniczek i zawodników, ponad 2000 sympatyków siatkówki – w taki sposób należy podsumować marcowy XVIII Finał Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców szkół gimnazjalnych i dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych.

Para na całe życie to tytuł lifestyle’owego przewodnika, który 1 marca br. trafił na półki salonów prasowych i do księgarni internetowych. Pamela Stefanowicz i Mateusz Janusz – youtuberzy znani jako FIT LOVERS – dzielą się z czytelnikami swoją filozofią życiową i pokazują, jak w ciągu 52 tygodni zmienić swoje życie na lepsze, pełniejsze wyzwań i zdrowsze.

Islandia odnotowała rekordową liczbę urodzeń po wygranym 9 miesięcy temu meczu z Anglią w 1/8 finału Euro 2016. Serwis visir.is poinformował, że w marcu bieżącego roku na oddziale położniczym Szpitala Uniwersyteckiego w Reykjaviku zaaplikowano niespotykaną dotychczas liczbę porodowych środków znieczulających. Awans drużyny Islandii do

Polacy spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na rozmaite – mniejsze lub większe – dolegliwości. Nie wiadomo jednak dokładnie, co spożywamy, ponieważ wprowadzenie do obrotu i sprzedaż tego rodzaju specyfików jest właściwie poza skuteczną kontrolą.

Europejskie organizacje konsumenckie domagają się, aby UE wprowadziła regulacje ograniczające liczbę emitowanych reklam niezdrowej żywności, np. słodyczy. Nowe prawo ma dotyczyć szczególnie tych treści, które prezentowane są w telewizji lub internecie przed programami dla najmłodszych lub w czasie ich trwania.

Uszkodzenia stawów kolanowych, a szczególnie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), należą do jednych z najczęstszych kontuzji, jakie przytrafiają się osobom uprawiającym tzw. sporty skrętne, czyli m.in. piłkę nożną, siatkówkę, czy tenis. Dotychczas najczęściej stosowanym zabiegiem w takich przypadkach była rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, która wiązała się koniecznością pobrania i wszczepienia przeszczepu. Od niedawna w Polsce przeprowadzane są pierwsze zabiegi nowatorskiej naprawy ACL z wykorzystaniem innowacyjnej metody Internal...

WYWIAD MT

KRZYSZTOF GŁOWACKI (26-1, 16KO) – były mistrz świata wagi junior ciężkiej opowiada o ostatnich walkach i planach.

FITNESS

Czego mogą oczekiwać jeszcze w 2017 r. kanapowcy, osoby niezdecydowane, ale ciekawe, osoby z shiny ball syndrom i regularnie ćwiczący pasjonaci aktywności fizycznej?

Wielu trenerów personalnych, którzy dopiero rozpoczynają pracę z podopiecznymi, zakłada, że każdy ma takie samo wyczucie własnego ciała. Nic bardziej mylnego! Wiele osób musi dopiero nauczyć się podstawowych zasad świadomego napinania mięśni. Jak zatem pracować ze sportowym laikiem, by utrzymać i zwiększyć jego motywację do ćwiczeń? Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, o których piszemy poniżej.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Pewnego dnia sportowiec wychodzi na trening, który zaczyna mu sprawiać wyjątkową trudność. Standardowe ćwiczenia wydają się skomplikowane, technika zostaje zaburzona, brakuje siły i wytrzymałości. Przetrenowanie rozwija się stopniowo, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak odróżnić je od zwykłego zmęczenia. Jeśli zmęczenie się nawarstwia, brakuje odpoczynku i regeneracji, organizm wcześniej czy później zaczyna się buntować. Jak tego uniknąć? W jaki sposób zdiagnozować przetrenowanie i zminimalizować jego skutki?

Wśród trenerów fitness coraz większe zainteresowanie wzbudza nowa forma wysiłku fizycznego, jakim jest aeroboxing – połączenie aerobiku z elementami sztuk walki. Inspirację stanowią tutaj karate, boks i kickboxing. Jest to niezwykle intensywny wysiłek, w trakcie którego możemy wyrzeźbić ciało, dotlenić umysł i co najważniejsze – odreagować stres. Polecamy tę opcję wszystkim, którzy w rytmie muzyki chcą poboksować się z własnymi słabościami, rzeźbiąc nie tylko ciało, ale i ducha.