To już piąte wydanie „Magazynu Trenera”.Tym razem, w ramach tematu numeru specjalnie dla Państwa omówienie kluczowych zagadnień związanych z predyspozycjami sportowymi. Polecam Państwa uwadze tekst: „Predyspozycje psychiczne w różnych dyscyplinach sportu". W artykule znajdą Państwo informacje o tym, czym jest reaktywność zawodnika i jakie może mieć przełożenie na sukces w różnych dyscyplinach sportu, a także porady, w jaki sposób można skutecznie rozwijać poszczególne umiejętności, Kontynuację tematyki numeru znajdą Państwo w tekście „Fizjologiczne determinanty wyników sportowych w konkurencjach wytrzymałościowych”, przygotowanym przez Andrzeja Sagalarę oraz w artykule Marii Kruczek „Czy można oszukać naturę - czyli jak geny predysponują zawodników do różnych dyscyplin sportowych".

W działach Warsztat trenera i Kulisy nowoczesnego treningu mamy dla Państwa kolejne ciekawe propozycje: tekst autorstwa Gerarda Juszczaka, trenera reprezentacji Polski do lat 21 w futsalu, pt. „Gry pomocnicze przydatne w treningu futsalu”, artykuł Marcina Wróbla „Metodyka nauczania elementów techniki piłki nożnej dla etapu juniorskiego” oraz kontynuację cyklu autorstwa Daniela Castellaniego - tym razem „Przyjęcie zagrywki w siatkówce”.

W ramach psychologii sportu dwa artykuły: „Komunikacja wokół sportu, czyli jak rozmawiać z rodzicami i dyrekcją szkoły”, a także tekst „Zwycięstwo przyjdzie samo - o tym jak powinna wyglądać praca trenera z dzieckiem”. Zachęcam również do wypełnienia i odesłania ankiety, którą dołączyliśmy do bieżącego wydania Magazynu. W imieniu całej redakcji z góry dziękuję za wszystkie opinie - Państwa zdanie jest dla nas najważniejsze.

WARSZTAT TRENERA

"Wszyscy olimpijczycy są w swojej dyscyplinie wybitnymi sportowcami, ale w danym dniu tylko jeden z nich może być zwycięzcą. W obliczu presji różnią się pomiędzy zdolnością do podejmowania trafnych decyzji oraz kontrolowania emocji."

Komunikacja pomagająca zespołowi to nie tylko sposób, w jaki trener rozmawia ze swoimi zawodnikami, jak ich motywuje czy pociesza. Komunikacja to także budowanie atmosfery wokół naszej drużyny, czyli rozmowy z rodzicami, nauczycielami uczącymi naszych zawodników, czy też z mediami.

Futsal – to nic innego jak młodsza odmiana piłki nożnej. To mówiąc prościej piłka halowa lub potocznie mówiąc „halówka”. Jednak właściwa nazwa, nie tylko dla naszego kraju, ale na cały świat, to futsal. Dyscyplina ta zyskuje coraz większe grono sympatyków na całym świecie, szybkie tempo gry, techniczne popisy zawodników, schematy taktyczne i nieprzewidywalność do ostatnich sekund meczu i duża ilość goli to piękno tego sportu.
 

Praca z młodymi zawodnikami i dziećmi zaczynającymi swoją przygodę ze sportem to duże wyzwanie. Trenerzy młodych zawodników stają przed dylematem, czy szkolenie ma być dla dzieci zabawą w sport czy grą dla zwyciężania. Odpowiedź musi być wyważona, aby nie zniechęcić małych sportowców do treningów, a wręcz przeciwnie, żeby zarazić ich pasją sportową.

Jak zachęcić pociechy do zabawy w sport i na co należy uważać, żeby reżim treningowy nie odebrał im radości z tej aktywności?

Rozwój współczesnej piłki nożnej, niosący za sobą olbrzymi nakład pracy i wysiłku zawodników, wymaga od trenerów i instruktorów wiedzy z zakresu teorii treningu piłki nożnej.

W artykule zajmę się praktyczną organizacją zajęć, uwzględniającą metody nauczania, które oparte będą na przestrzeganiu zasad nauczania–uczenia się oraz na ich stronie organizacyjnej, dotyczącej form organizacji w treningu piłkarskim.

Konkurencje wytrzymałościowe charakteryzują się czasem trwania wysiłku wynoszącym od kilku minut (biegi na dystansie 800, 1500, 3000 m, pływanie na dystansie 400 i 800 m) do kilku godzin (kolarstwo szosowe, biegi maratońskie, pływanie długodystansowe). W tym szerokim spektrum czasowym zawierają się również konkurencje, w których czas trwania wysiłku wynosi kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (biegi na dystansie 5000 i 10000 m, łyżwiarstwo szybkie na dystansie 10000 m, pływanie na dystansie 1500 m).

 

Jeżeli przyjmujący łączy ręce w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego i rozpoczyna ruch do miejsca przyjęcia dopiero, gdy piłka znajduje się blisko niego, to znaczy, że nie potrafi on prawidłowo ocenić trajektorii lotu piłki. Zawodnik tylko wówczas będzie robił postępy, kiedy będzie wiedział, jakie czynności ma kolejno wykonywać. Gwarantuje to postęp i świadczy o prawidłowym treningu eliminującym utrwalanie błędów.

 

 

MEDYCYNA W SPORCIE

Trenerze! Czy obserwując grupę swoich podopiecznych, zastanawiasz się, czy mają oni szansę osiągnąć sukces w sporcie? Większość z nich ma wielki zapał – najczęściej do każdego sportu z elementami rywalizacji (zwłaszcza chłopcy). Jednak to Ty zdecydujesz o dalszej karierze młodego zawodnika. Czym się kierować podczas naboru do grupy sportowej? Czy pewne cechy predysponują do konkretnych dyscyplin? Przecież na pierwszy rzut oka dzieci nie różnią się od siebie. Wszystkie wykazują wielkie chęci do aktywności.

MT INFO

WYWIAD MT

Pod patronatem medialnym "Magazynu trenera" w styczniu bieżącego roku w katowickiej AWF odbyła się pierwsza w Polsce konferencja na temat metody Coerver Coaching. Głównym gościem konferencji organizowanej przez Coerver Coaching Polska był koordynator i dyrektor sportowy tej szkoły, Australijczyk Brad Douglass, który nakreślił główną ideę tej metody oraz pokazał zestaw interesujących ćwiczeń w sesji treningowej z młodymi piłkarzami Polonii Bytom. Oto krótka charakterystyka tej metody.

 

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Technologia cyfrowa znajduje dziś zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach życia. Nowoczesna technologia w znacznym stopniu wpływa również na doskonalenie procesu treningowego w większości dyscyplin sportowych. Piłka nożna jest jedną z tych dyscyplin, w której analiza i dobór środków treningowych, opartych na nowoczesnych technologiach ma coraz częstsze zastosowanie. W artykule prezentujemy oprogramowanie szkoleniowe i bank zasobów internetowych, które mogą być przydatne w pracy trenera.

Gdy wynegocjujemy warunki pobytu na planowanym przez nas obozie, zgromadzimy podstawową dokumentację wyjazdu – „staniemy” przed problemem wyliczenia kosztów i wydatków. Niezbędne okaże się opracowanie planu finansowego wyjazdu, czyli tzw. „Preliminarza Obozu”.