Nowy rok szkolny 2016/2017 to kolejne zmiany w systemie oświaty. Nowe rozporządzenia dotkną uczniów każdego szczebla edukacji – od przedszkolaków po maturzystów. Co prawda teraz w stosunku do zajęć wychowania fizycznego niewiele się zmieni (już wcześniej wprowadzono zmiany), ale np. do sklepików szkolnych mają wrócić drożdżówki, co zdaniem wielu nauczycieli WF-u tak do końca nie jest dobrym rozwiązaniem.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty traci moc z końcem roku kalendarzowego. Ale już od września uczniowie będą mogli kupować w szkole drożdżówki o określonej zawartości cukru, a także kanapki przygotowane z różnego rodzaju pieczywa. Dozwolone środki spożywcze przeznaczone do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty tworzą łącznie 18 grup produktów. Są to m.in. kanapki, sałatki i surówki, napoje zastępujące mleko i pieczywo, w tym pieczywo półcukiernicze i cukiernicze. No cóż, w tych okolicznościach – zważywszy na stale utrzymujący się duży procent młodzieży szkolnej z nadwagą – sporym wyzwaniem dla WF będzie modelowanie właściwej sylwetki i wpajanie zasad zdrowego odżywiania się.

Równie niepokojące wieści dotyczą programu „Nasz Orlik”. Okazuje się, że po wymianie kierownictwa Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej nadzorującej orliki dotychczasowy program został odrzucony, a nowy przebiega z problemami. Ryzyko jest takie, że za chwilę po prostu nie będzie już chętnych do pracy z młodzieżą na orlikach.

WARSZTAT TRENERA

Odpowiednie przygotowanie mięśniowe można wykreować za pośrednictwem dobrze ukierunkowanej, rozwojowej formy treningowej. Szybkość równa się (z fizyki) masa x przyśpieszenie. Zarówno nad jednym, jak i drugim człowiek jest w stanie pracować.

Któż nie chciałby dysponować powalającym uderzeniem kończącym akcję w kilka sekund, tak jak obecny mistrz Conor McGregor, który na UFC 194 w zaledwie 13 sekund pokonał mistrza kategorii piórkowej José Aldo, czy też znany prawie wszystkim Mamed Khalidov, międzynarodowy mistrz Federacji KSW, który pokonał Michała Materlego w niespełna 30 sekund pierwszej rundy na KSW 33.

Jak do wszystkiego w życiu, do treningu piłki nożnej są co najmniej dwa podejścia. Można je z lekkim patosem opisać jako podmiotowe i przedmiotowe albo – unikając zadęcia – powiedzieć, że tam gdzie jedni myślą o tym, co, jak i po co robić, drudzy kombinują, jak tu się nie narobić. Czytelnicy „Magazynu Trenera” zapewne są w tej pierwszej grupie, ale ryzyko zakażenia wirusem drugiej istnieje zawsze. Jak go uniknąć?

Futbol to podobno prosta gra. Ba, najprostsza z możliwych, pisał kiedyś Hermann Bausinger, wskazując, że do tego, aby rozegrać mecz, wystarczy kawałek wolnej przestrzeni, kulisty przedmiot i nieco dobrych chęci ze strony potencjalnych uczestników. Choć na najwyższym poziomie międzynarodowej rywalizacji dyscyplina ta nie ma w sobie zbyt wiele z tego pierwotnego charakteru, jako że niemal każdy element jest znacznie bardziej skomplikowany, jedno pozostaje niezmienne – wciąż najbardziej skuteczne pozostają najprostsze środki. Takie...

Jeśli chce się cokolwiek osiągnąć w sporcie lub w życiu, trzeba na to albo solidnie zapracować, albo mieć spore szczęście. Ja nie wiem, jak trenować szczęście i nie wierzę w kupowanie losów na loterii.

Kolano biegacza jest potocznym określeniem dolegliwości bólowych przedniego przedziału stawu kolanowego. Choć sama nazwa wskazuje na dyscyplinę sportową, w której najczęściej pojawia się wspomniana patologia, dolegliwości tego typu równie często dotykają zawodników innych dyscyplin. Ból i dyskomfort zwykle pojawia się niespodziewanie, bez konkretnego urazu. Jaki jest mechanizm jego powstawania i jak sobie z nim radzić? Jak się przed nim uchronić?

Czym jest trening siłowy? Pytanie wbrew pozorom nie jest wcale tak banalne, jak się wydaje. Trening siłowy to nie tylko podnoszenie ciężarów. Można powiedzieć, że jest to raczej swoiste pokonywanie oporu. Dlatego też profesjonaliści określają tę formę ćwiczeń jako trening oporowy. Często powtarzane są opinie, że ryzyko zastosowania tego treningu u osób młodych wiąże się z potencjalnym negatywnym wpływem na rozwój i wzrost (np. przez uszkodzenia nasady kości) czy pozornie większą częstotliwością kontuzji.

W ciągu ostatnich kilku lat nordic walking stał się bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Widok ludzi maszerujących z kijkami, kiedyś wyśmiewanych, dziś nikogo już nie dziwi. Przeciwnie, nordic walking przebojem zdobył rzesze zwolenników nie tylko wśród amatorów rekreacji, ale również w gronie sportowców wyczynowych.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Jest 24 do 23 dla drużyny przeciwnej, piłka meczowa. Stoisz na zagrywce. Koledzy z zespołu patrzą w twoją stronę z nadzieją, ale także z lękiem. Co zrobisz? Jak wykonasz zagrywkę? Trener nerwowo pokrzykuje z linii bocznej, kibice w hali głośno gwiżdżą, inni mocno trzymają kciuki. Emocje sięgają zenitu…

DIETA SPORTOWA

Dieta, suplementacja, trening wszelkiego typu: oporowy, wydolnościowy, szybkościowy, stretchingowy, przygotowanie motoryczne z mobilnością i stabilnością – to konieczne i nieodłączne elementy sportu. Każdy członek zespołu przygotowawczego i zawodnik wysokiego szczebla bez wahania wymienia te „oficjalne” składowe sukcesu. Plus oczywiście uwarunkowania genetyczne, o których nie sposób nie wspomnieć i które mają niebagatelny wpływ na rozwój sportowy.

Firmy farmaceutyczne i przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją suplementów sportowych prześcigają się we wprowadzaniu na rynek nowych produktów o coraz atrakcyjniej brzmiących nazwach albo ulepszania już istniejących. Wbrew stereotypowi głoszącemu, że ludzie nie są skorzy do zmian czy próbowania nowych rzeczy, sportowcy lubią wszelkie nowinki i z chęcią korzystają z tego, co podsuwają im w swoich ofertach różne marki.

Przemiany energetyczne w komórkach mięśniowych to bardzo skomplikowane, ale pasjonujące zagadnienie. Celem ogółu tych procesów jest dostarczenie energii niezbędnej do wykonania ruchu. Wszystko sprowadza się do wytworzenia ATP (adenozynotrójfosforanu), który jest niezbędny do mechanizmu ruchu ślizgowego miofilamentów, czyli miozyny i aktyny – głównych białek mięśniowych odpowiedzialnych za ruch. Przesuwając się względem siebie, powodują skracanie i wydłużanie się mięśni, dzięki czemu możliwe...

MEDYCYNA W SPORCIE

Mikrobiom jelitowy człowieka, mimo że intensywnie badany, szczególnie w ostatnich latach, nadal jest swego rodzaju zagadką. Ilość informacji dostępna w opracowaniach naukowych jest ograniczona i niewystarczająca. Zespół mikroorganizmów bytujących w przewodzie pokarmowym jest ogromny i liczy około 100 bilionów bakterii, reprezentowanych przez około 500 szczepów pochodzących z 40—50 rodzin. Jego największą złożoność zaobserwować możemy w jelicie grubym – tam jego skład sięga kilkuset gatunków.

MT INFO

Dr Barbara to aplikacja mobilna, która w konsekwentny sposób uczy zmiany nawyków żywieniowych. Według WHO i Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego powinna skorzystać z niej ponad połowa Polaków. Z badań wynika, że Polska jest w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów Europy.

Korzyści płynące z treningu i ogólniej, pobytu w górach, znane są w sportowym świecie nie od dziś i uznaje się ich pierwszorzędne znaczenie dla maksymalizacji formy zawodników. Dlatego też sporą popularnością cieszy się namiot hipoksyjny, który rozkłada się wokół łóżka zawodnika.

Opuchnięcia, ból mięśni, stłuczenia – to przyczyny, dla których nierzadko na jakiś czas musimy zawieszać treningi sportowe. Przy urazach spowodowanych intensywnym wysiłkiem fizycznym organizm sam się regeneruje, warto jednak mu pomóc. Co zrobić, by przyspieszyć ten proces? Np. warto unikać tłuszczów zwierzęcych (ograniczają wchłanianie białka), a w ich miejsce spożywać więcej roślinnych.

Wybór sposobu rehabilitacji jest uzależniony od rodzaju urazu, z jakim się zmagamy. Sposobem, który także zyskuje na popularności, jest bieżnia antygrawitacyjna. Czym różni się od zwykłego przyrządu, który spotkamy na każdej siłowni? Jej innowacyjność polega na zastosowaniu unikatowej technologii różnicy ciśnień powietrza, powodującej przeciwdziałanie grawitacji.

W najnowszym wydaniu Wychowania Fizycznego w szkole proponujemy konspekty lekcji WF m.in. z lekkoatletyki, gimnastyki akrobatycznej, fitness, strechtingu a także dokładny opis padów w tył, w bok, w przód - zajęcia przedstawiające metodykę nauczania określonego padu mogą być wstępem do zajęć z judo, jiu-jitsu czy samoobrony.

Wszyscy rodzimy się z warstwą tłuszczu położoną, pod skórą stopy, powszechnie nazywaną „poduszką tłuszczową.” Jej funkcją jest ochrona kości, naczyń krwionośnych i nerwów. 

Kulawy – Mark Zupan, Tima Swansona jest biografią jednego z najbardziej znanych rugbistów na wózkach – Marka Zupana (tłumaczenie Grzegorz Więcław – stały współpracownik Magazynu Trenera – Psychologia w sporcie).

WYWIAD MT

Rozmowa z Agatą F. Mikulską, wiceprezes WZZ i członkiem zarządu PZZ.

FITNESS

Co nam daje osiągnięcie pełnego zakresu ruchów w poszczególnych stawach?

Wszystkie działania treningowe i okołotreningowe należy sprawdzić na sobie, obserwując reakcje naszego organizmu, wyciągnąć wnioski i być konsekwentnym.

FELIETON

Igrzyska olimpijskie. Czas święty w swej idei, kiedy to zawierano rozejmy podczas toczących się wojen, cichły wszelkie konflikty zbrojne, waśnie i nienawiści, zapalano znicz olimpijski, a żołnierze mogli stać się zawodnikami. A dziś?

WF W SZKOLE

Jakimi dyscyplinami interesują się mieszkańcy danego kraju albo regionu? W jaki sposób sami lubią aktywnie spędzać wolny czas?

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Chętnie oceniamy uczniów, ale sami niechętnie poddajemy się ocenie. Zwykle tego nie lubimy i nie robimy. Boimy się do tego stopnia, że wolimy funkcjonowanie w niewiedzy. Czy to dobre rozwiązanie? W dobie trendów zorientowanych na jakość edukacji – zdecydowanie nie! Kto nie bada, nie analizuje, nie dokonuje oceny swojej pracy, nie będzie się w niej rozwijał.

W toku codziennych zajęć i treningów warto znaleźć moment dla siebie, aby naładować przysłowiowe baterie. Nie zawsze jednak mamy warunki, by to zrobić. Jest jednak sposób na złapanie oddechu – dosłownie.